"היועמ"ש מונע קידום תוכניות לאומיות"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה קובל על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אשר מונע קידומה של תוכנית לאומית.

ישי קרוב , י"ב באייר תשע"ג

"היועמ"ש מונע קידום תוכניות לאומיות"-ערוץ 7
ימונה. הראל לוקר
פלאש 90
כנס של מחוזות לשכת עורכי הדין בישראל התקיים בסוף השבוע שעבר באילת ובין המושבים התקיים מושב שעסק בנושא המשילות ותפקיד היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה.
 
עורכי דין בכירים השתתפו בפאנל לצד מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ועו"ד דינה זילבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני יעוץ.
 
במהלך דבריו סיפר מנכ"ל משרד ראש הממשלה מעט מהחיכוך בין משרדו לבין היועץ המשפטי, "אני יכול לומר שהיועמ"ש חוסם עכשיו לפחות תכנית לאומית אחת שאני מנסה לקדם".
 
לוקר תקף את התנהלות משרד היועץ המשפטי והיועץ עצמו, "היועץ המשפטי הוא שחקן וטו. כשיש מחלוקת בין רוה"מ או שר או הממשלה לבין היועץ המשפטי - המילה האחרונה היא של היועמ"ש".
 
עוד הביע לוקר אי שביעות רצון מכך שלא מצוייה בידו האפשרות לפנות לקבלת חוות דעת שנייה זולת היועץ המשפטי, "אין אפשרות לקבל חוות דעת שנייה בגלל שמי שצריך לאשר את זה הוא היועץ והוא אומר לא! ריסון עצמי לשחקן הוטו לא יספיק".
 
המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר ייצגה את המשרד אליו היא שייכת. בדבריה הצדיקה זילבר את הכח והסמכויות הנתונות בידי היועמ"ש והיועצים בכלל, "שרים באים והולכים והפקידות תמיד נשארת. המשילות מוכוונת לטווחים קצרים, ממשלות מתחלפות בקצב ולמעשה השדרה המקצועית היא הפקידות שיש לה מומחיות, ידע ומקצועיות והיא נשארת לזמן ארוך".
 
עוד התייחסה זילבר לטענות כאילו היועצים המשפטיים באים לקבוע מדיניות ואמרה כי "חלק מהפקידים והמשפטנים יכלו לקבל הרבה יותר במגזר הפרטי אך בחרו לבו לשירות הציבורי בגלל היכולת להשפיע ולקדם מדיניות".
 
בתנועה למשילות ודמוקרטיה אמרו בעקבות הדברים של זילבר כי "תפיסת העולם של משרד היועץ המשפטי פוגעת בשלטון החוק ואף מערערת על כללי הדמוקרטיה בישראל. חשוב להשיב את הברור מכל, לפיו היועץ המשפטי הינו יועץ והממשלה היא הקובעת את המדיניות".

ביחס לאמירתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה בה טען כי היועמ"ש חוסם תוכנית לאומית בימים אלו, אומר יו"ר התנועה, יהודה עמרני, כי "אם מדוקיים דברי מנכ"ל משרד רוה"מ לפיהם היועץ חוסם את מדיניות הממשלה - יש לנקוט אמצעים ולשנות את הכשל".