הגז יזוקק באופן היותר יקר ומסוכן – למה?

בישובים שסביב הכרמל מוטרדים מכוונת המדינה להקים בקרבתם מתקן לזיקוק גז בהליך יקר ומסוכן לסביבה בטיחותית וביטחונית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ג

אתר קידוח "תמר"
אתר קידוח "תמר"
אתר BP

מתוך דיוני כנס האנרגיה המתקיים בתל אביב לרגל 'יום כדור הארץ' שוחחנו עם לירון שפירא, מנהל היחידה הסביבתית ברמות מנשה, וממובילי המאבק במיזם הקמת תחנת זיקוק הגז באתר "חגית" שבדרום הכרמל.

שפירא מתאר את מציאות האבסורד, לטעמו, בה מקדמת המדינה מיזם יקר ומסוכן ולא בוחרת בחלופה פשוטה וזולה שלא תסכן את תושבי אזור הכרמל ולא תצריך הליך ארוך מייגע ויקר של הפקעת אדמות – החלופה הימית לזיקוק הגז.

מתנגדי המיזם מציינים כי חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה בחרו לקדם את זיקוק הגז באתר "חגית" שבכרמל בניגוד להמלצות אנשי המקצוע ובניגוד לתסקיר הסביבתי שהמועצה בעצמה יזמה וביצעה. לפני כחודש עתרו לבג"ץ תושבי רמות מנשה, כעת גם תושבי מגידו דורשים את ביטול ההחלטה.

בראשית דבריו מדגיש שפירא כי גם הוא תומך ושמח בקידום אנרגיית הגז על בסיס טבעי, המהלך בו נוקטת מדינת ישראל כעת, ואולם הגז המובא מעומק הים במרחק של למעלה ממאתיים קילומטר מעורב בחומרים מסוכנים רבים, ובשל כך הגז עובר הליכי זיקוק. הזיקוק הראשוני מתבצע על האסדה ולאחריו אמור להתבצע זיקוק נוסף, משמעותי יותר, במתקן נוסף. לפי שעה הכוונה היא להקים מתקן זיקוק גז בדרום הכרמל ובו לבצע את הזיקוק המשמעותי, מהלך שיחייב הנחת צינורות בפרויקט הנדסי מורכב שיחייב הפקעת קרקעות, מתן פיצויים לאזרחים, חפירות תת קרקעיות ועוד.

לעומת זאת, מציין שפירא, קיימת חלופה המופעלת כיום בעולם והיא זיקוק מלא של הגז על האסדה עצמה. מהלך זה זול יותר ואף בטוח יותר גם לנוכח האיומים הביטחוניים מרקטות העשויות ליפול ביום מן הימים סמוך לצינור וגם מחשש שמיקומו עשוי להוביל לכך שכל תקלה במתקן תוביל בהכרח להשבתת תחנת הכוח, כלומר נזק משמעותי מאוד למשק החשמל הישראלי. לזאת מצטרפים גם נזקים סביבתיים חמורים שלטעמו יהרסו לחלוטין את הר הכרמל ונופיו.

שפירא מוסיף ומציין כי בצינור הענק המתוכנן יעברו שני מיליון קוב של גז טבעי בשעה ופיצוץ חלילה בצינור שכזה עלול להוביל לאסון כרמל נוסף.

לשאלה מדוע אם כן בוחרת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה במתווה המסוכן והיקר יותר, אומר שפירא כי לא כל הנתונים בידיהם ועל כן לא ניתן להסביר את המהלך, אך יש לזכור כי המדינה הציבה את הסוגיה בפני חברה אובייקטיבית שנועדה לבצע תסקיר של האפשרויות השונות, וזו אכן קבעה כי מתקן הזיקוק 'חגית' הוא החלופה הפחות מועדפת, ובכל זאת הוחלט לאמץ דווקא אותה.

שפירה אינו מטיל אשמה על אדם או גורם מסוים אך מציין כי כל הגורמים המקצועיים תמכו בחלופות אחרות ל'חגית' ואילו כל הגורמים הפוליטיים העדיפו את המתקן המסוכן והיקר.

כעת מתכוונת קואליציית תושבים מהאזור, קואליציה הכוללת את אנשי יקנעם, מגידו, דלית אל כרמל, עוספייה וישובי חוף הכרמל לצד גורמים כמו הקרן הקיימת ורשות הטבע והגנים, לפעול בכל אפיק ציבורי ופוליטי כדי לבלום את המהלך העשוי לצאת לדרך בתוך שנה עד שנתיים. שפירא מבטיח מאבק עד כדי שכיבה מתחת גלגלי הטרקטורים וקובע: "אתר 'חגית' לא יהיה".