בונים על האביב

למרות הקיפאון החורפי, כאשר האביב הגיע התעורר איתו גם השוק. מדובר בשוק הקנייה והמכירה ובמידה לא פחותה בשוק השכירות.

איציק פלגר , ט"ז באייר תשע"ג

בונים על האביב             -ערוץ 7
בנייה בבאר שבע
צילום: פלאש 90

שוק הנדל"ן הוא במידה רבה שוק מחזורי-עונתי. כלומר, יש בו עונות פעילות יותר ועונות מתות. אך למרות שעונת החורף היא תמיד רגועה בשוק הנדל"ן, החורף האחרון היה כמעט בבחינת שנת דוב. כמות העסקאות שנסגרו בשוק הקנייה והמכירה הייתה קטנה מאוד בכל קנה מידה, וביטאה המתנה של השוק להתפתחויות שונות, מצד הממשלה ומצד היזמים.

למרות הקיפאון החורפי, כאשר האביב הגיע התעורר איתו גם השוק. מדובר בשוק הקנייה והמכירה ובמידה לא פחותה בשוק השכירות. הסיבה להתעוררות היא אחת - הצורך. אנשים מתחילים להיערך לשנה הבאה. מי שמעוניין לעבור דירה ומי שנאלץ לעבור דירה חייב לדאוג לעצמו לקורת גג. מי שצפוף לו בדירה או מי שמאמין שמצבו לא ישתפר מבחינה כלכלית וזה הזמן לרכוש דירה, מוצא את עצמו מחפש דירה לקנייה בשלב הזה של השנה.

ההתעוררות נוסכת אמנם אופטימיות בלב העוסקים בענף, אבל חשוב לדעת שלא מדובר עדיין בשוק סוער ורותח. הצעדים הרגולטוריים השונים שנעשו על מנת להגדיל את היצע הדירות בשוק לא הניבו את התוצאות המיוחלות. השוק לא התמלא מוכרים פוטנציאליים והציפיות לירידות מחירים רחוקות מלהתממש.

מנגד ניתן לומר כי הנתונים שהתפרסמו לאחרונה ומעידים לכאורה על עליות מחירים בענף הנדל"ן בחודשים האחרונים אינם מעידים על המצב בכל אזורי הארץ. בגוש דן ובאזור המרכז השוק אמנם עירני והמחירים ממשיכים לטפס, אולם באזור ירושלים ובאזורי הפריפריה ההתעוררות איננה מלווה בעליות מחירים.

הכותב הוא יועץ נדל"ן באזור ירושלים