איש לא יועמד לדין בפרשת זיגייר

למרות דו"ח חקירת סיבת המוות' אשר מעלה חשד לאחריות פלילית של אנשי שב"ס בפרשת מות 'האסיר X', לא יוגשו כתבי אישום בפרשה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ג

איש לא יועמד לדין בפרשת זיגייר-ערוץ 7
קברו של זיגייר באוסטרליה
רויטרס

פרקליט המדינה, משה לדור, החליט שלא להעמיד לדין איש מהמעורבים בפרשת מותו של 'האסיר X', בן זיגייר, וזאת לאחר שבחן את החלטת השופטת בדו"ח חקירת סיבת המוות.

בהחלטתו קבע לדור, כי "לא ניתן לקבוע כי חומר הראיות מוכיח במידת הוודאות הדרושה במשפט פלילי, כי אנשי שב"ס או אחרים גרמו למות המנוח ברשלנות".

לדור ציין כי אכן היו מחדלי פיקוח, אולם לא ברור שיש קשר סיבתי בינם ובין יכולתו של זיגייר להתאבד, "באשר לליקויי הפיקוח ביום האירוע - חומר החקירה יועבר לגורמי המשמעת של שב"ס, כדי שיבדקו את התנהגותם של גורמי הפיקוח על המנוח ואת החשד שבחריגתם מקיום הנהלים, עברו עבירות משמעת".

"אנו רואים מקום לציין כי "בשנים האחרונות מקדיש שב"ס תשומת לב רבה למאבק בניסיונות האבדניים מצד אסירים ועצירים" כפי שציין בית משפט השלום ברמלה במסגרת תיק חס"מ 16321-08-09 מדינת ישראל – דודו טופז ז"ל. אכן, על פי נתוני שב"ס, חלה בשנים האחרונות ירידה דרמטית במספר מעשי ההתאבדות במשמורת שב"ס, זאת הודות לתשומת הלב הרבה שמשקיע שב"ס בעניין זה", הוסיף לדור.

לדבריו, "התאבדותו הטראגית של המנוח שבה ומחדדת את הצורך להידרש לנושא מורכב זה ולעשות כל שניתן כדי להקטין תופעה זו ככל האפשר. אתגר זה הינו חובה המונחת לפתחו של שב"ס ובכוונת הפרקליטות להידרש לנושא בימים הקרובים".

"סיומה של הבחינה, בהחלטה שלא להעמיד לדין את מי מהמעורבים - אין בה כדי להפחית מהתחושות הקשות המלוות אותם ואותנו. עם זאת, מובן כי אחריות לשלומו של הנתון במשמורת שב"ס, אין משמעה, כשלעצמה, הטלת אחריות פלילית על מי מאנשי השב"ס מקום שעלה בידי העציר לשים קץ לחייו. לעניין זה נזכיר, כי לא מוכר לנו תקדים של העמדה לדין פלילי בעקבות מחדלים רשלניים, כשמדובר במעשה אובדני", חתם לדור את ההחלטה.