הציונות הדתית במפגש חשיבה שנתי

נקודות הדורשות חיזוק, בירור וליבון הועלו בכנס עמדו"ת של מכללת אורות ישראל. ביקורת פנימית נשמעה לא מעט לצד קריאה להתאחד ולהתחבר.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ג

כנס עמדו"ת המתקיים זו השנה השביעית עורר לא מעט סערות במהלך יום האתמול (ד') עם קריאות שונות ואצבע מאשימה שהופנתה אלינו כציבור ולנבחרנו בכנסת.

נושא הכנס היה "בין הבדלות לסולידריות" ובמהלכו עלו שאלות שונות לגבי הציונות הדתית והחברה הישראלית. בין שאר באי הכנס: הרב ישראל מאיר לאו, הרב יובל שרלו, פרופ' אשר כהן, השופט נעם סולברג.

השופט נועם סולברג אמר בנאומו כי "נושא הכנס קרוב לליבי ומעסיק אותו בהיבטים אלו ואחרים בשגרת העבודה שלנו. איש האמונה ניצב בודד במערכה. רב המשותף על המפריד בינינו, השסעים בחברה הישראלית רבים אך בפועל שיתופי הפעולה בינינו רבים. בשיח המשפטי לא אחת נוצר מצג שווא שהמשפט המודרני והמשפט העברי חלוקים בעמדותיהם. מחלוקות רבות קיימות בין תפיסות העולם אך הצגת הדברים כסתירה מוחלטת אין לה על מה שתסמוך".

גם  הרב ישראל מאיר לאו התייחס לנקודת האחדות ואמר בהלצה שהוא גם "חילוני" בנוסף להיותו דתי זאת כמחאה על התיוג שהעניק לו מנחה הכנס- פרופסור אהרון נמדר כשהגדיר אותו כ"מי ששייך לכל העולמות- הן החרדי והן הדתי לאומי". 'אני גם חילוני' אמר הרב והסביר- שתרגום אונקלוס תרגם את המילה "זר" (כל שאינו כהן ולא לוי, כי אם ישראל) כ"חילוני". וכך בהתייחסו לפס' "הזר הקרב יומת" כאשר נאסר על כל שהוא 'זר' להתקרב לקודש הקודשים.

זאת ועוד, במושב שעסק ביהדות התפוצות ומדינת ישראל, העלה הרב יובל שרלו את הטענה כי יהדות ארה"ב נמצאת בסכנת הכחדה בגלל ילודה נמוכה והתבוללות אך לציונות הדתית כלל לא אכפת. הוא האשים את הציונות הדתית ה"מסתערת על כל שעל ביהודה ושומרון ועושה קואליציות עם חילונים אוכלי טרפות אך מזניחים לחלוטין את יהודי ארה"ב"

עוד מהקולות שנשמעו במהלך היום, היה ד“ר אשר כהן, סוציולוג המומחה לציונות הדתית, שתקף את התנהלותו של יו“ר ”הבית היהודי“, השר נפתלי בנט. כהן טען כי בנט, שעל פי דיווחים שונים מנסה כיום לקדם את מועמדותו של הרב יעקב אריאל, לאחר שהתמהמה מלהצהיר פומבית על תמיכה ברב דוד סתיו, עושה בכל עוול וחוטא לרצון בוחריו - רובם חילונים שמעוניינים לראות את הרב סתיו בתפקיד.

"כנסי עמדו"ת שבו והוכיחו את נחיצותם כבימה ערכית, חינוכית לסוגיות בוערות תוך קיום דיונים מעמיקים. חשיבות הכנס הוכחה גם השנה במגוון ההרצאות שנישאו בו אשר נתנו את דעתם לשסעים ומתחים מזה, ולהכרח בקירוב לבבות מזה בחברה הישראלית", סיכם את האירוע הרב פרופ' נריה גוטל, נשיא מכללת אורות ישראל.