חוק הספרים - קרטל או הכרח?

אל מול הצבעת הממשלה בעד חוק הספרים שיגביל את ההנחות במכירת ספרים כדי שלא לפגוע בתמלוגים לסופרים יפגינו אנשי התנועה הליבראלית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ג

ספרים
ספרים
פלאש 90

התנועה הליברלית החדשה תפגין הבוקר (ראשון), מול משרד ראש הממשלה, במחאה נגד כוונת הממשלה להעביר את "חוק הספרים".

כזכור, ההצעה שעברה בהצבעה ראשונה בכנסת הקודמת קובעת כי רשתות הספרים לא יוכלו למכור ספרים חדשים בהנחות גדולות אלא רק לאחר שנה וחצי מיום הוצאתם.

היעד הוא בלימת מבצעים בנוסח 'ארבעה במאה' הפוגעים בתגמולים לסופרים.

הצעת החוק קובעת כי חנות ספרים לא תוכל להעדיף את ספריה של הוצאה אחת על פני האחרות בהקצאת שטחי התצוגה שבה.

התנועה הליבראלית מתנגדת נחרצות להצעה. לדברי אנשיה "התנאים המוזכרים על ידי חברי הכנסת ושרת התרבות הם תנאיי קרטל ויפגעו בציבור הקוראים, כמו גם בסופרים מתחילים".

 בתנועה אומרים כי "ניתוח של מספרי שוק הספרים בישראל העלה שבהשוואה בינלאומית, ישראל נמצאת במקום מוביל בעולם הן במספר הכותרים היוצאים לאור לנפש והן במספר הספרים הנמכרים לנפש ואין שום צורך לתקן את מה שפועל באופן תקין".

אמיר וייטמן, ממייסדי התנועה, אומר ש"תומכי ההצעה להסדרת השוק על ידי הממשלה אומרים בפה מלא שבכוונתם להכתיב תנאים גם למאיירים, למתרגמים ולאחרים, למרות שהניסיון בעולם המראה שתכתיבים מביאים לצמצום השוק המוסדר".

 וייטמן מציין את הניסיון של אנגליה בו לאחר ביטול ההסדרים הכובלים, היקפי הוצאות הכותרים החדשים, המכירות ושטחי המסחר בספרים עלו. רשתות ספרים פתחו יותר סניפים, ההוצאות לרכישת ספרים צמחו מ-2.3 מיליארד ליש"ט בשנת 1996 ל-3.2 מיליארד ליש"ט בשנת 2006. לעומת אנגליה, גרמניה נשארה עם הסדר כובל, ושוק הספרים שם מדשדש.

אנגליה ראתה לפני ביטול ההסדר 1.9 כותרים לכל 1000 תושבים ועם ביטולו היא זינקה ליחס של כמעט 3.3 ספרים ל-1000 תושבים בשנה. מה שממחיש את הנזקים שגרמו חוקים דומים שם.

בנוסף, מציין וייטמן, היסוד של היצירה הספרותית הינו חופש הביטוי. כל חקיקה המתערבת ומגבילה את החירות לכתוב, לפרסם ולהפיץ רעיונות מהווה פגיעה בערכי חופש הביטוי והדמוקרטיה.

"ההצעות ל'הגנת' הספרות ייצרו קרטל מחירים חוקי, המנוגד לאינטרס של אזרחי ישראל היוצרים והנהנים מיצירה ספרותית. חוקים כאלו יכריחו סופרים מתחילים לסבסד ותיקים, ויבלמו את הגידול במספרי כותרים ואת צריכת הספרים בישראל", מוסיף וייטמן.