יהורם גאון: מצאתי את עצמי צועק 'אני חרדי!'

הזמר והשחקן הוותיק מחבק את הציבור החרדי שספג ביקורת נוקבת. "חזרנו ארצה כי אבותינו התפללו 3 פעמים ביום ולא הרימו עיניהם מהגמרא".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ג

יהורם גאון
יהורם גאון
צילום: פלאש 90

הזמר ואיש הרדיו, יהורם גאון, בחר לחבק בתוכניתו האחרונה ברשת ב', דווקא את הציבור החרדי שספג ביקורת נוקבת בשבוע שחלף.

בראשית דבריו הודה בגילוי נאות כי הוא "תומך בכל לב בצורך הצודק, שחובה על כל תושבי המדינה להתחלק בנטל בכל דרך אפשרית והגיונית שמתקבלת על הדעת ברקמה האנושית הכל-כך סבוכה שבארצנו".

גאון הבהיר עוד, כי הוא בעד שילוב לימודי הליבה במוסדות החינוך החרדיים. "אני מאמין באמונה שלמה שזה לטובה וכי התועלת שתצמח מכך לעתיד לבוא לכל עם ישראל, רבה מן האימה שאוחזת בחרדים לאורה הזרה שתצית ותבלבל ותזהם את מחנם הטהור בעיניהם", אמר.

מכאן החל גאון להגן על הציבור החרדי מפני הביקורת שהשמיע שר האוצר יאיר לפיד, בשבוע שעבר. "לא הייתי מעז בחלומות הכי רעים שלי לראות באלה שלא נוטלים בנטל או שלא רוצים לימודי ליבה, ושהם אחיי ואחותי ובני עמי, מוקצים מחמת מיאוס. לאחר מה שראיתי ושמעתי בכנסת, בכנסת ישראל, מצאתי את עצמי צועק בקול ולאות הזדהות מוחלטת עם החרדים מצאתי את עצמי צועק 'אני חרדי!' בפירוש כך, כן, 'אני חרדי!'"

"כי הזדעזעתי לאשר נאמר מעל במת הנבחרים שלנו, הזדעזעתי יותר כי ידעתי שדברים אלו לא היה נאמרים ללא שהרקע החברתי שבארץ ישראל, במדינת היהודים, הפך ברבות הימים למוכן לכך", הוסיף.

הוא התייחס לאמירתו של סגן שר האוצר, מיקי לוי (יש עתיד), שכינה את החרדים 'טפילים'. "זו לא חכמה להתנצל אחר-כך אבל עובדה שבארץ היהודים קראו לציבור יהודי מוגדר 'טפילים'. מעולם לא נאמרו דברים כל-כך בוטים על אף ציבור... פניה לציבור שלם, לקהילה שלמה, בדברים בוטים כל-כך, מכוערים ומשתלחים על אורח חייה. הלו! מישהו השתגע פה.

"מתי אמרו לקהילה יהודית בארץ היהודים 'אתם אחראים למספר ילדיכם'? שזה מילים מכובסות ברוע ל'תפסיקו להתרבות'", הוסיף גאון.

הוא טען כי טקסטים כגון אלו נשמעו לאורך הדורות, "עת ניסו לשנות אורח חיים של יהודים וקראו להם 'טפילים' ומעולם לא הצליחו כי אורח החיים היהודיים היה בבחינת המגן ואש התמיד שבערה בלבבות, מעולם לא כבתה האש הזאת ולעולם לא תכבה".

"חזרנו הנה ארצה כי אבותינו התפללו שלוש פעמים ביום 'ולירושלים עירך ברחמים תשוב' ולא הרימו עיניהם לא ביום ובלא בלילה מדף הגמרא".