צוברות לקוחות כבר בזמן הקורס. "אורות ישראל"
צוברות לקוחות כבר בזמן הקורס. "אורות ישראל" פרסומי ישראל

בשיחה סתמית עם חברה בגינה, דיברנו על הבעיה הכרונית באוזניים ממנה סובל בנה. למרות שהיא ניסתה את מכלול הטיפולים הקיימים בשוק, היא טרם מצאה מענה.

בימנו, עולם הרפואה משלב בתוכו גם את הרפואה המשלימה. קופות החולים ובתי החולים מספקים שירותי רפואה משלימה. אנחנו מגיעים לקופת חולים ומקבלים לצד מרשם לתרופות גם טיפול בנטורופתיה, בתזונה טבעית, באוסטאופתיה, בהומאופתיה ועוד. גם בתי החולים מספקים שירותי רפואה משלימה במגוון מקצועות.

כך זה בכל העולם המערבי. וכך המצב גם בארץ הקודש. אז נכון שאצלנו הדברים התחילו באיחור יחסית לשאר העולם. אך הרפואה המשלימה מהווה חלק חשוב בקופות החולים ובבתי החולים. מתברר שעברנו כברת דרך ארוכה מאז שכל דבר טבעי נקרא בפינו הומאופטי וכל שוחר בריאות נקרא טבעוני.

הרפואה המשלימה איננה עניין של אמונה. הטיפולים פשוט עובדים. לא בכדי הם חלק משרותי הרפואה של כל קופות החולים ושל בתי החולים. בוגרי בתי הספר לרפואה משלימה משתלבים היום בעבודה בקופות החולים ובבתי החולים. אחרים עובדים בפארמים, בבתי טבע ובמרכזי ספא. יש כאלה שבוחרים לעבוד באחת מהחברות שמייצרות ומשווקות תוספי תזונה שהם ויטמינים, מינרלים וצמחי מרפא. וכמובן שרבים וטובים הם בעלי קליניקות פרטיות. מה שמאפיין את הישראלי הממוצע בימינו היא הדואליות. כי מצד אחד הישראלי חי בסטרס כרוני. הוא עובד מצאת החמה ועד צאת הנשמה. ולכן הוא גם עייף וגם לא ישן טוב. אין לו זמן לאכול, וכשהוא כבר אוכל הוא יאכל את מה שדורש מינימום השקעה. שזה אומר אוכל לא כל כך בריא. אך מצד שני, אותו ישראלי מאוד רוצה לשפר את הבריאות שלו. הוא מבין שההשקעה בעצמו תהיה משתלמת עבורו. וכאן נכנסת הרפואה המשלימה עם המטפלים המקצועיים שלה.

נשמע שלא חסרה עבודה בתחום

לא נעים להגיד, אבל ככל שיש יותר אנשים שחיים לא בריא, כך יש למטפלים ברפואה המשלימה יותר עבודה. וזה עוד לפני שדיברנו על תרבות הפנאי שהולכת ומתפתחת. לכן למשל היום כשזוג ואפילו זוג דתי שרוצה למשל לחגוג יום נישואין, הם ככל הנראה לא ילכו לחגוג במסעדה, כי את זה הם עושים בימי שישי בבוקר, אלא הם יבחרו לגוון וקבל טיפול בספא. (וישמרו כמובן על כל הלכות הצניעות). המקצוע הזה מתאים לנשים שרוצות לשלב קריירה עם גידול ילדים. כי אפשר להקצות את אחד החדרים בבית לצורך טיפולים, וכמובן שישנו גם היתרון של שעות העבודה הגמישות.

אז הרפואה המשלימה, בעצם משלימה את הרפואה הקונבנציונלית

נכון. אך גם ההיפך. כלומר בשני העשורים האחרונים, תועמלניות של חברות של ויטמינים, מינרלים וצמחי מרפא נפגשות עם רופאים כדי להסביר להם על אופני הטיפול בעזרת תוספי התזונה האלה. כך שהיום הרופא יכול להמליץ על טיפול ברפואה המשלימה. הדוגמא השכיחה ביותר היא כשמגיעים לרופא שהוא גסטרואנטרולוג, כשהוא מאבחן בעיה של מעי רגיש (פעם קראו לזה מעי רגיז), הוא יפנה את הפציינט לטיפול תומך ומרגיע ברפואה המשלימה. בעבר כשמישהו היה נוטל תרופה טבעית הוא היה דואג לא להרגיז את הרופא שלו ולכן הוא לא היה מספר לו על כך. זכורים לי כל מיני סיפורים הרואיים, ששמעתי בדיעבד, על נטילת תרופות טבעיות בזמן אשפוז בבית החולים. ב"ה המצב היום שונה והרופאים לא מתנגדים לנטילת תרופות טבעיות. רק שחשוב לי לציין שכל דבר שיש לו פוטנציאל להועיל יש לו גם פוטנציאל להזיק. לכן ישנם תוספי תזונה שסותרים, או שמגבירים את ההשפעה של הטיפול התרופתי. בבית הספר לרפואה משלימה אנחנו נותנים דגש מאוד חזק ללימוד הנושא של אינטראקציות (תגובות גומלין) בין תוספי תזונה לתרופות. ולכן לפני שמתחילים ליטול תוספי תזונה, חשוב מאוד להתייעץ עם נטורופת.

יותר מטופלים, יותר מטפלים

גם בתחום ההכשרה של המטפלים בנטורופתיה ניתן לראות שכלול רב. בשנים האחרונות נפתחות כל העת מכללות חדשות לרפואה משלימה. אם בשנות ה- 90 של המאה הקודמת היו כארבע מכללות פרטיות שלימדו בהן רפואה טבעית, היום מספרן עומד על כ- 30 מכללות.

בשנות ה- 90 יכולת ללמוד במכללה לרפואה משלימה ואז להתעורר בוקר אחד ולגלות שהמכללה נסגרה. וגרוע מכך, היום ישנם נטורופתים בעלי תעודות מבתי ספר שלא קיימים. ואף אחד לא יכול לדעת מה בדיוק למדו שם. היתרון שבלימודים בבית ספר שיש מאחוריו גב של מוסד ותיק ומוכר הוא, שגם בעוד שנים רבות, ידעו היכן למדת. והכי חשוב הוא שאתה יכול להיות רגוע שאתה לא שם את כספך על קרן הצבי. כלומר בית הספר לא ימחק מעל פני האדמה.

האם העובדה שלומדים במוסד אקדמאי, משפיעה על רמת הלימודים?

מדובר על לימודי תעודה. לצערי הרב, במדינת ישראל אי אפשר לקבל תואר אקדמאי ברפואה משלימה. עם זאת, בשנים האחרונות 'האגודה הישראלית לנטורופתיה', מעורבת יותר ויותר בתוכן הלימודי. דבר שמעלה מאוד את רמת הלימודים. כך שכיום עוד ועוד בתי ספר מיישרים קו עם הקריטריונים הקפדניים של האגודה. היום, רק בית ספר שעומד בדרישות, יכול להיות מוכר ע"י 'האגודה הישראלית לנטורופתיה', ורק בוגרי בתי הספר האלה שעמדו בכל דרישות הלימודים, יכולים להיות חברים באגודה. לכן, הדבר הראשון שעשיתי כשהחלטנו להקים את בית הספר לרפואה משלימה במכללת 'אורות ישראל', היה לפנות אל 'האגודה הישראלית לנטורופתיה', ולקבל מהם את תכנית הלימודים, את רשימת הקריטריונים לבחירת מרצים ועוד. כמו כן, פניתי גם אל 'איגוד ההרבליסטים הקליניים של עיל"ם', שזה בעברית פשוטה: איגוד המטפלים בצמחי מרפא. ואל 'איגוד הרפלקסולוגים' ועוד. זאת, כדי שהסטודנטיות יהיו מוכרות ע"י כל האיגודים המקצועיים ויוכלו בקלות להשתלב בעבודה.

אז כדי לבחור נטורופת טוב, אני צריך להיכנס לאתר של האגודה הישראלית לנטורופתיה?

בדיוק כך. באתר ישנה רשימה מכובדת של נטורופתים שהם חברים באגודה. זה כמובן לא אומר הרבה על איכות העבודה שלהם, אך ניתן לדעת שהם קיבלו הכשרה רצינית. שאגב, כוללת לפחות 2,800 שעות לימוד. שמתפרסות על פני ארבע שנים ובמשך שלושה ימים מלאים בשבוע. שנת הלימודים דומה לשנת הלימודים האקדמאית, והיא מתחילה אחרי החגים ונמשכת עד סוף השנה. כשבמהלך השנה מתקיימת חופשת סמסטר שמיועדת למבחנים. כיוון שמדובר ברפואה משלימה, כך שהיא משלימה את הרפואה הקונבנציונלית ולא חלילה מהווה אלטרנטיבה לרפואה הזאת, יוצא שרבע מתכנית הלימודים מוקדשת ללימודי מדעים שכוללים: אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, פרמקולוגיה, בדיקות מעבדה, כימיה, ביוכימיה וכמובן קורס קצר של מד"א. כשליש מתכנית הלימודים מוקדשת לתזונה טבעית, תוספי תזונה, תזונה במעגל החיים, תזונה כחלק מטיפול במחלות השונות, סטאג' בתזונה ועוד. בנוסף לומדים קורסים כגון צמחי מרפא, ארומתרפיה, פרחי באך ועוד.

ומה לגבי עבודה?

במהלך כל שנות הלימודים, הסטודנטיות יקבלו תעודות שיאפשרו להן לעבוד כבר בזמן הלימודים. כך למשל סטודנטית שסיימה ללמוד בקורס פרחי באך תוכל כבר בסוף הקורס לטפל בכלי הטיפולי המדהים הזה. כך שעד סוף הלימודים היא תוכל לרכוש לעצמה חוג לקוחות קבועים.