'בית הספר לא ראוי לילדי העקורים? אין מיצ"ב'

לאחר שגילו שבית הספר הנבנה למען ילדיהם יהיה מצומצם הודיעו העקורים שבניצן על השבתת מבחני המיצ"ב. למשרד החינוך הייתה תגובה משלו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ג

'בית הספר לא ראוי לילדי העקורים? אין מיצ"ב'-ערוץ 7
אתר הקראוילות בניצן
פלאש 90

סערה סביב בניית בית הספר לילדי העקורים בניצן. בדיקה שערכו הורי הילדים גילתה כי בית הספר ההולך ונבנה עבורם יהיה קטן, מצומצם ומינימאלי לעומת בית הספר המפואר שהיה בנווה דקלים. בעקבות הגילוי ובשל נתונים סותרים שקיבלו מהרשויות השונות פתחו במחאה ייחודית – השבתת המיצ"ב.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עידו זולטי, יו"ר ועד  ההורים בניצן, שסיפר על המהלך שחלקו הראשון בוצע בשבוע שעבר, ואילו כעת מחכים ההורים לשינויים שיובילו לביטול חלקו השני של המאבק.

זולטי מציין כי מזה למעלה משבע שנים ממתינים ההורים והתלמידים לבנייתו של בית ספר שיחליף את בית הספר המפואר שהיה נחלתם בנווה דקלים. לעומת זאת בתקופה זו לומדים התלמידים באוסף של מבנים עראיים ובלתי ראויים, "אלו אפילו לא קראווילות", כלשונו. "כל שנה מבטיחים לנו שבשנה הבאה נגיע למבנה קבע".

זולטי ממשיך ומספר כי בתקופה זו כבר רואים התלמידים ההורים והמורים את האור בקצה המנהרה עם בנייתו של בית הספר החדש, ואולם בדיקה שנערכה במקום גילתה שהבנייה תהיה מצומצמת בהרבה מהמינימום הנדרש עבור התלמידים.

בין השאר מציין זולטי כדוגמא את מספר הכיתות המועט. 16 במקום 19, היעדרו של מרחב ציבורי ראוי, ספריה בגודל של 70 מ"ר במקום 200 מ"ר כפי שתוכנן בתחילה וליקויים נוספים. עוד הוא מספר ומציין כי הכסף לבניית מתחם בית הספר אזל בשלבי הבנייה ולשלבי הפיתוח לא נותר הכסף הנדרש ומשום כך הוחל בקיצוצים תכנוניים כדי לבצע את המינימום בלבד.

חששם הגדול של ההורים הוא שביום שלאחר הבנייה המצומצמת של בית הספר הנוכחי יתקעו בגלגלי הבירוקרטיה, כלשונו.

זולטי מוסיף ומספר כי פניותיהם של ההורים למועצה האזורית, למנהלת תנופה ולמשרד החינוך מניבים סימפטיה והבנה אבל לא פעולה בפועל. עוד הוא מספר כי כל אחד מהגופים הללו פרס בפניהם נתון כספי אחר באשר להשקעות הצפויות בבית הספר ההולך ומוקם. עובדה זו עוררה ומעוררת אצל ההורים חשש שדברים צפויים עוד להשתמש והם הודיעו על כוונתם להשבית את מבחני המיצ"ב בהם אמורים התלמידים להשתתף.

לדבריו רק האיום בצעד הבלתי שגרתי הניב תגובה של ממש. החל מההודעה על כך החלו מפקחים של משרד החינוך מתקשרים על מנת לשמוע את טענותיהם ולברר מה ניתן לעשות כדי ליישר את ההדורים. להערכתו ההתייחסות במשרד החינוך למבחני המיצ"ב כאל 'היהלום שבכתר' גורם למערכת להגיב להחלטת ההורים.

ואולם אנשי משרד החינוך ביצעו "תרגיל הסחה" לתלמידי ניצן, כך מספר זולטי: בשבוע שעבר אמורים היו התלמידים לקיים את המבחן הראשון. הורי התלמידים ציידו אותם במכתב בו הם מודיעים כי הם פוטרים אותם מהשתתפות במבחן, ואנשי ועד ההורים הוציאו אותם מבית הספר והעניקו להם פעילות העשרה. ביום שלמחרת, כאשר לא התכוננו אנשי הועד הגיעו במפתיע בוחנים של משרד החינוך ללא הודעה מוקדמת ומבלי להכין את הילדים למבחנים וביצעו את מבחני המיצ"ב במפתיע.

לדבריו הילדים המופתעים חשו מרומים על ידי משרד החינוך, ובעיקר מאוד לא מוכנים למבחן כפי שנדרש.

כעת, לפני השלבים הבאים של מבחני המיצ"ב אומר זולטי כי ההורים יהיו דרוכים יותר ולא יאפשרו לתרגילים מסוג זה להתרחש. עם זאת הוא מביע תקווה שמערכת החינוך, מנהלת תנופה והמועצה האזורית יתכנסו לדיון תקציבי סביב תכניות בית הספר, יציגו נתון אחד מוסכם שאותו יבחנו ההורים, ובמידה ויהיה זה נתון משביע רצון הרי שיוותרו על צעדי המחאה, ואם לא הרי שצפוי המשך לצעדי המחאה.