"אין דבר כזה יצירה ציונית"

א.ב. יהושע שמח על קבלת "פרס היצירה הציונית", אך סבור כי השם שנבחר לא היה מוצלח, "המילה ציוני חשובה לי ולא שייכת למחנה אחד".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט באייר תשע"ג

לא טרוריסטים. יהושע
לא טרוריסטים. יהושע
פלאש 90

הסופר א.ב. יהושע, אשר זכה בפרס היצירה הציונית על כתיבת המחזה "הילכו שנים יחדיו", מביע שמחה על זכייתו בפרס למרות שאיננו מרוצה מן השם שניתן לו.

בראיון לגלי צה"ל מציין יהושע, כי איננו מתבייש כלל בהיותו ציוני, אולם השם שנבחר לפרס איננו מוצלח, זאת משום שלא מדובר ביצירה "ציונית" אלא ביצירה העוסקת בתולדות הציונות.

יהושע מדגיש, כי הציונות היא נחלתו של ציבור רחב בישראל וזיהויה דווקא עם הימין הפוליטי חוטא לאמת ואיננו משקף את עמדותיו של הציבור.

"חשוב לי מאוד שהמילה ציוני לא תופקע לטובת מחנה אחד. על ידי זה שהמושג ציוני הופקע לטובת מחנה אחד אנחנו סובלים בכל העולם", אמר יהושע.

יהושע, ספרדי ירושלמי, איננו מתחבר כלל לטענות נגד בחירתם של משוררים אשכנזים בלבד להנצחת דיוקנם על שטרות הכסף החדשים, זאת למרות שאיננו מתחבר לכל בחירותיה של הוועדה.

"למה זה שייך בכלל, אני דיברתי על רמת האישים ששמים אותם על שטרות של כסף. אלתרמן ודאי ראוי, טשרניחובסקי ודאי ראוי, לאה גולדברג ראויה בדרכה. רחל בעיני איננה משוררת כל כך גדולה, לא ברמה של אלתרמן ובודאי לא ברמה של טשרניחובסקי", אמר יהושע.