שיעור מולדת
שיעור מולדת ספריית בית אל

ליאה, ציירת בנשמתה וסטודנטית לאדריכלות בארצות הברית, עומדת לעלות על המטוס בתום הטיול בישראל. כך נפתח ספרה החדש של הדסה קלוש "שיעור מולדת", בהוצאת ספריית בית אל.

לפני העליה למטוס ליאה הולכת לבית שבו גרה סבתהּ ומוצאת שם ערימת מכתבים מצהיבים.

המכתבים גורמים לה לבטל את הטיסה ולהישאר בארץ כדי לפתור את התעלומה המשפחתית המסתתרת שם. לצורך הפיענוח היא עוברת בחברון, בירושלים, בצפת, בהתיישבות חקלאית ותיקה ובישוב צעיר בשומרון.

טלטלות הדרך שהיא חווה, מקבילות לטלטלות הרגשיות שעוברת הסטודנטית האמריקאית כשהיא קוראת במכתבים הישנים. הללו מתעדים את בני משפחתה בדורות הקודמים - ניצולי שואה, חלוצים, לוחמי מחתרות וסוציאליסטים.

המכתבים מתעדים מחלוקת, אך גם מציגים בפניה עולם אמוני מורכב עם התמודדויות לא פשוטות.

לאורך המסע עולות בליאה התהיות לגבי חייה שתוכננו עד כה בידי הוריה. היא מתעמתת עם הוריה ועם עצמה בנוגע להמשך חייה, ואת פתרון התעלומה המשפחתית, כמו גם סיום הספר - לא נגלה לכם מחשש לספוילר.

השאלות שעולות בה, ומקננות בליבו של כל אחד, מוצגות בספר אחת לאחת, ללא הנחות. היא שואלת, מבררת ועונה לעצמה מתוך יושר ואמת, ונראה שזוהי מטרתה של הסופרת - להציג את השאלות ואת מורכבותן (החל בהיכן היה א-לוקים בשואה, וכלה בלמה מתנחלי חברון ואנשי הגבעות בשומרון עושים מה שהם עושים) יחד עם תשובה המחברת בין הדורות.

הסופרת החדשה, הדסה קלוש, רקחה כאן ספר חדש ומעודכן, הנותן מבט שלם על החיים בארץ ישראל, מתוך אמונה וביטחון בצדקת דרכם של היושבים בה.

הדמות הראשית חיננית והעלילה קולחת, אך דומני כי היה צריך לוותר על המפגש עם חברתו של יהודה מהמתחרת ועל נישואי האח עם הנוצריה. למרות שהם משרתים את אותה מטרה, הם מלאים במקצת. עריכה מהודקת יותר היתה מוותרת על כמה פיתולי עלילה שאינם חיוניים, וגוזלים תשומת לב מהעלילה המרכזית.