"הר הבית קורא לנו". חה"כ משה פייגלין
"הר הבית קורא לנו". חה"כ משה פייגלין צילום: פלאש 90
חבר הכנסת משה פייגלין שיגר אמש (רביעי) מכתב חריף לחבריו בסיעת 'הליכוד ביתנו' בו הבהיר כי משלא הותר לו לעלות להר הבית - נחצה הקו האדום ונשתנו הכללים, כלשונו.


בפתח מכתבו לח"כים, פייגלין מסביר כי מנעו ממנו לומר את הדברים בישיבה הסיעה, "לכן אני מוצא לנכון להעבירם אליכם בכתב - אשמח להוסיף ולפרטם באופן אישי עם כל מי שיחפוץ. הדברים שלהלן מגובים במסמכים ובהקלטות", הבהיר.


הוא הזכיר כי למעלה מעשור, עולה באופן קבוע להר הבית ומדריך קבוצות שמזדמנות למקום. "במשך השנים התגבשה קבוצה קבועה הממתינה מדי חודש בחודשו לעליה להר בהדרכתי".


"לפני חודשיים עליתי לראשונה להר, כחבר כנסת. משביקשתי להיכנס למבנה כיפת הסלע (להבדיל ממסגד אל-אקצא, כיפת הסלע אינו מסגד) שמאז ומתמיד שימש כאתר תיירותי, חסם את דרכי איש ווקף חביב והסביר לי כי הכניסה מותרת רק למוסלמים. לא התווכחתי עמו וביקשתי לקרוא למפקד המשטרה במקום. לתדהמתי הסביר לי הקצין, כי המקום בריבונות הווקף המוסלמי", כתב פייגלין.


חה"כ פייגלין טוען כי במענה למכתב ששלח למפכ"ל המשטרה באותו יום הודתה המשטרה כי אכן כך הם פני הדברים. "כלומר שהריבונות בלב ליבה של ירושלים הועברה בהיחבא וללא החלטת כנסת, לידי הווקף המוסלמי. כאן המקום להסביר כי הווקף מאפשר לכל יהודי לעלות להר כתייר, אולם נלחם בציפורניים נגד כל גילוי של שייכות או ריבונות שאינה מוסלמית במקום.


"כל אזרח או ח"כ יכול לעלות עם מצלמה ומשקפי שמש משל הגיע זה עתה בטיסת צ'ארטר מיפן. אך אם יעז ה'תייר' להתפלל תפילה שאינה מוסלמית (ולבטא בכך את שייכות המקום גם לדתות אחרות) או לעמוד במקום בשעת צפירת יום הזיכרון, או כל תזכורת לריבונות שאינה מוסלמית במקום - יעוררו מיד אנשי הווקף מהומה רבתי".


פייגלין החליט להודיע בכתב למפכ"ל המשטרה על רצונו לעלות שוב להר הבית ביום הראשון של חול המועד פסח, "על אף שאינני מחוייב בכך על פי חוק. בעקבות המכתב זימן השר אהרונוביץ' פגישה במשרדו בנוכחות הממ"ז, מפקד מרחב דוד ויועצים משפטיים. לאחר הבהרות שונות סוכם כי אכן אעלה להר בפסח, בתאריך המבוקש"."שמח וטוב לב הגעתי (עם בני) בחול המועד, לעליית חג חגיגית למקום הקדוש כשלאור הסיכומים אני משוכנע כי לא צפויות כל תקלות - והפעם, משטרת ישראל ערוכה ומוכנה לאפשר לי לממש את זכותי החוקית כאזרח בכלל וחבר כנסת – בפרט. ואכן, לכל היהודים שהגיעו באותו בוקר, אפשרה המשטרה לעלות, אולם ממני ביקשו השוטרים להמתין למפקד המחוז. תחילה חשבתי שאולי מבקש הממ"ז להתלוות אלי לעלייתי להר, אלא שהממ"ז, במקום להתלוות אלי, הודיע לי כי הוא אוסר עלי (ורק עלי) לעלות, בשל איומי הווקף באלימות במידה ואעלה. שאלתי את הממ"ז מדוע הוא נכנע לאיומי אלימות ומעניש את מי שפועל כחוק, מה גם שמדובר בחבר כנסת הנהנה מחסינות – תשובת הממ"ז היתה: ככה זה...", גולל פייגלין את המקרה.


פייגלין טען כי גם הפעם "גלגלה" אליו המשטרה את האשמה, "בטענה מוזרה כי נאלצה למנוע את עלייתי היות והודעתי בדף הפייסבוק שלי על העלייה המתוכננת. מדובר בטענה הזויה. אינני אדם פרטי ואינני עולה להר ככזה. אני חבר כנסת – שליח ציבור – ודרישה כי אתנהל במחשכים אינה מתקבלת על הדעת", מחה.בפגישה אקראית עם השר לביטחון פנים, שהתקיימה במליאת הכנסת, הסכים פייגלין "בלב כבד" שלא לפרסם בדף הפייסבוק שלו את דבר עלייתו ב-י"ט באייר. "הסברתי לשר אהרונוביץ' כי כלי התקשורת יודעים היטב שאני עולה בכל י"ט, אולם אני מצדי לא אזום הודעה כל שהיא", כתב."ביום ראשון השבוע, י"ח באייר, התקשר אלי מפקד מרחב דוד, והודיע לי כי 'בהנחייה ישירה של ראש הממשלה, לא יתאפשר לי לעלות למחרת היום להר הבית'. בשלב זה הורם למעשה המסך האחרון. שוב לא יכולתי לחמוק ולהאשים דרגי ביצוע שונים. איש גם לא ניסה לתרץ כי מדובר בבעיית ביטחון נקודתית – אחרי ככלות הכול, ההודעה ניתנה לי ביום שקדם לעלייתי, כשההר שקט לחלוטין. המצב הפך ברור וחד משמעי – הווקף המוסלמי מהלך אימים על ממשלת ישראל, מחליט מי מחברי הכנסת יעלה להר ומי לא – וראש הממשלה בכבודו ובעצמו עושה עצמו שליח לביצוע ההחלטה", טען פייגלין בתוקף.לדבריו, לא מדובר כאן בעניין אישי, והביא כדוגמא את החלטת המשטרה שלא לאפשר לוועדת הפנים לעלות להר הבית עקב התנגדות הווקף. "כל מי שמייצג את הריבונות של מדינת ישראל בעיני הריבון בהר-הווקף, מנוע מלעלות להר, כאשר קבלן הביצוע היא ממשלת ישראל".


"למותר להסביר לחברי הכנסת של התנועה הלאומית את משמעותם החמורה של הדברים. כל הקווים האדומים באשר לריבונות ישראל בירושלים נרמסו, ונפרצו וזאת עוד לפני שאני מזכיר את רמיסת החוק שבהחלטות אלה, במעבר על חוק יסוד ירושלים וחוקי יסוד נוספים, כמו גם צפצוף ארוך על חסינות הכנסת וריבונותה. אנו נמצאים במציאות חדשה שמחייבת את כולנו לפעולה לא שגרתית", הבהיר פייגלין את מחאתו. פייגלין הסביר כי "הדבר האחרון" שהוא מבקש זה להתעמת מול ראש הממשלה נתניהו, "אותו אני מעריך מאוד ומקפיד בכבודו. ברור לכולנו שאין לי מה להרוויח מכך. למותר לציין שגם על יתר חברי הסיעה אין לי עניין להכביד. ההיפך הגמור הוא הנכון. עם בחירתי לכנסת לא דרשתי דבר, קיבלתי בשמחה את התפקידים והמטלות שהוצעו לי ונדמה לי שכולם יכלו להיווכח כי אני משקיע כל מאמץ בכדי לתת את המקסימום למען המטרה המשותפת", כתב.הוא שאל, "אך מה שווה כל הפעילות בכנסת, אם זו כך מסתבר, מוותרת על הריבונות בלב ירושלים? מי הוא הריבון בירושלים, כאשר הווקף המוסלמי הוא הקובע מי מאיתנו – חברי הכנסת - רשאי או לא רשאי לעלות לקדוש שבמקומותנו, להר הבית? את מי בדיוק אנחנו מרמים?""האם שכחנו את שבועתנו 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני' מה ערך לשבועתנו זאת אם אנו מפטירים כאשתקד כאשר המציאות הנוראה בה הווקף הוא המכתיב לממשלת ישראל מה לעשות בהר בניגוד לחוק, טופחת על פנינו?"לדבריו, אם עד עכשיו התאפשר "להשלות את עצמנו" שישראל היא הריבון בהר הבית והווקף פועל בשליחותה, "עתה התברר שממשלת ישראל פועלת בשליחותם, ולמעשה אנו סוללים להם את הדרך לכל הארץ כדברי משורר התנועה הלאומית – אורי צבי גרינברג 'השולט בהר שולט בארץ'".מדובר, לטענת פייגלין, בחציית קו אדום שנכפתה עליו ללא כל דין ודברים ואינה מותירה לו אפשרות להמשיך ולהתנהל כרגיל. "כיצד אוכל להביט בראי, אם למען עתידי הפוליטי אפקיר כך את הר הבית?"


"בלב כבד ובניגוד גמור לכל כוונותי שמלכתחילה, נאלצתי להפסיק את כל פעילותי הפרלמנטרית הרגילה, כדי להבהיר שבנושא זה אין משחק פוליטי רגיל. אני יודע שרק התחלנו קדנציה ולכולנו שאיפות ורצונות לעשות, אך יש רגעים בחיים שצריך להניח הכול בצד ולפעול בהתאם לצו המצפון, הר הבית סלע קיומנו, קורא לנו, בזה הרגע", כתב פייגלין.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו