אבן אבנים טרור
אבן אבנים טרורצילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתאר תושב גוש טלמונים שבבנימין את המציאות הביטחונית הבלתי נסבלת שחווים התושבים בתקופה האחרונה, מציאות הכרוכה בסכנת חיים כמעט יומיומית ועם זאת כזו שאינה זוכה לסיקור תקשורתי מינימאלי.

לדבריו ניתן לראות במבצע 'עמוד ענן' את התפנית בציר הזמן שממנה והלאה חלה עלייה רחבה של אירועי הטרור באזור. אירועים אלה כוללים יידויי אבנים, בקבוקי תבערה, חסמים בכבישים ואף מעבר לכך.

"בשבוע שעבר לעבר שתי תושבות נריה יידו ערבים שני בקבוקי תבערה בין זית רענן לצומת הדואר,, הוא מספר ומוסיף לתאר כיצד באירוע אחר בצומת ביתילו ניצל תושב נריה בדרך נס לאחר ש"היה בתוך לינץ'", כלשונו. כשלושים עד ארבעים פורעים ערבים מצוידים באבנים גדולות ומוטות ברזל עטו עליו ועל רכבו, ו"פירקו את הרכב", הוא מספר על עדויותיהם של תושבים שהגיעו למקום מאוחר יותר.

התושב עצמו "לא יודע להסביר איך הוא יצא בחיים מהאירוע. הוא פשוט ברח מהמקום". עוד מספר האלמוני כיצד כוח צה"לי ממונע שהגיע למקום, ראה את המהומה ופשוט סב על עקביו ועזב את הזירה.

"זו מדיניות מטורפת של הממשלה שאומרת בואו ונכיל את האירועים, והכלה משמעותה חוסר תגובה כפי שניתן לראות באירועים מצולמים שפורסמו.

לדבריו גם כפרים שבעבר נחשבו לרגועים ושקטים שינו את טעמם והחלו משתתפים אקטיביים בטרור הכבישים. לשם כך הם מציתים שיחים בצד הדרך, מציבים מארבי אבנים ועוד, ו"כל זה בציר שבו עוברים ילדים בדרך מהבית לתלמוד תורה ברגל, מקום שבו עושים ג'וגינג".

מוסיף התושב ומספר על ההפגנה שערכו תושבים מול מפקדת הפלוגה בדרישה להגנה ביטחונית. המענה להפגנה היה שתי סוואנות של לוחמי יס"מ שהגיעו למקום לפנות אותם. באירוע שהתרחש במוצאי השבת האחרונה, אירוע בו נפצעו שני תושבים בראשם מפגיעות אבנים, מספר התושב כי הצבא החליט שלא להיות נוכח כלל ולמעשה מצאו את עצמם המפגינים כמעט לבדם מול מעל מאה פורעים ערבים. ג'יפ צה"לי שנכח במקום לא יכול היה להשתלט על המהומה, החיילים ניסו לדבר עם הפורעים אך הפנו להם עורף ופנו לטפל במפגינים היהודים המותקפים, דברי התושב. רק שעה לאחר תחילת האירועים ירו החיילים גז מדמיע.

עוד מוסיף התושב ומתאר כיצד על אף מארבי האבנים לא מצאו הכוחות לנכון לעצור מכוניות ישראליות מלהגיע אל המארבים וכך בזה אחר זה הגיעו כלי הרכב אל הצומת כשעליהם סימני פגיעות האבנים.

באשר לצפוי בעתיד הוא מעלה אפשרות לפיה יקחו התושבים את ביטחונם בידיהם. "התושבים חשים שצריך להגן על עצמם. כשהיו חטיפות כלי רכב יצאו לסיורים יזומים של התושבים, יצאנו עם צ'אקלקות והסתובבנו על הצירים. זה גרם לכך שהצבא התחיל לעבוד. היינו על הצירים חודש ומאז שנה וחצי אין חטיפות של כלי רכב. כנראה שגם עכשיו נצא לסיורים".

ומה באשר להתעלמות התקשורת מהמציאות הקשה בשטח? התושב מספר על העברת דיווחים שוטפים לכל התקשורת, אך זו מעדיפה לקדם את סדר היום שלה ולהתעלם. "שאלתי עיתונאי באחת הרשתות הגדולות מדוע הוא לא מדווח על כל אותם אירועים שאנחנו מיידעים אותו עליהם. הוא אמר שהוא אוסף את כל האירועים וכשיהיה אירוע גדול הוא ידווח על הכול ביחד...".

"זה ראש גלותי", אומר התושב הסבור כי ניתן לפעול באופן אזרחי ובמגבלות החוק ולהביא ביטחון לאזור. גם מהפוליטיקאים הוא נשמע נואש. "אמרו לנו שזו ממשלת ימין, אמרו שמשהו חדש מתחיל, אבל משהו חדש ישן מתעורר".