יגאל ביבי
יגאל ביבי שלומי אשכנזי

כנס "העולם שייך לגמלאים" נפתח אתמול (ב') בבנייני האומה בירושלים.

הכנס, שנערך השנה בסימן "גימלאי ישראל מצדיעים לירושלים", יימשך שלושה ימים ויכלול מושבים והרצאות, טקסי הוקרה מרגשים, מופעים וערבי תרבות, יריד תעסוקה והתנדבות ותערוכה מקצועית לגמלאים ולבני משפחותיהם.

בכנס ישתתפו בו מאות גימלאים מרחבי הארץ וביניהם נציגים של המועצה הציונית בישראל.

אירוע הפתיחה של הכנס בבנייני האומה בירושלים, נערך במעמד השר לענייני אזרחים ותיקים - אורי אורבך, ראש העיר ירושלים - ניר ברקת, יו"ר קבוצת מוקד אנוש שיזמה את הכנס - צבי אופיר, סגן ראש העיר יוקנעם, יו"ר אירועי הפתיחה וחבר המועצה הציונית מר רומן פרס.

יו"ר המועצה הציונית, יגאל ביבי, נשא דברי ברכה למשתתפים. הוא הציג בפניהם את הצעתו לשר לענייני אזרחים ותיקים אורי אורבך- להקים 200 מרכזי לימוד לגמלאים בהם ילמדו יהדות, ציונות ומגוון נושאים בהתאם לאוכלוסייה והצרכים המיוחדים לה.

על פי ההצעה, הפעילות תהיה פתוחה לגברים ולנשים, ומטרתה החשובה ביותר היא לאפשר לגמלאים סדר יום קבוע במסגרת חברתית שבה יכלו ללמוד, ללמד ולתרום לחברה.

"כיום חיים בישראל כ-800,000 פנסיונרים. המועצה הציונית מפעילה 60 סניפי פעילות ותרבות לאוכלוסייה המבוגרת ברחבי הארץ. יש לה תשתית רחבה בשטח וציבור גדול של מתנדבים, והיא מסונפת להסתדרות הציונית העולמית שהיא גוף מוכר בעל נהלים מסודרים, ועל כן אין מתאימה ממנה להוציא מן הכוח אל הפועל את רעיון מרכזי הלימוד העתידיים למבוגרים", אמר ביבי.

יגאל ביבי התייחס בדבריו גם ליום ירושלים שיחול השבוע, ואמר למשתתפים: "באתם לכבודה של ירושלים. נאמר בתהילים: 'ירושלים סביב לה וה' סביב לעמו מעתה ועד עולם'. לפני קום המדינה היו לנו הר הבית, הר הצופים והר הזיתים. מאז נוסף לנו הר נוסף- הר הרצל- בו קבורים טובי בנינו שמסרו נפשם למות על אדמת המולדת. בזכותם אנו עומדים כאן היום. כשאדם עולה לירושלים, ושופך את שיחו על אחד מהריה, צריך לזכור בעיני רוחו גם את הר הרצל ואת מה שהוא מסמל עבורנו"