תפיסת הנאצי: "זהו יום בשורה"

ד"ר אפרים זורוף מנכ"ל מרכז ויזנטל: יום בשורה. היום הזה מוכיח כי אפשר עדיין לבוא חשבון עם הנאצים, והגיל המבוגר לא נלקח בחשבון".

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ז באייר תשע"ג

תפיסת הנאצי: "זהו יום בשורה" -ערוץ 7
הפוך על הפוך. זורוף
פלאש 90

הנס ליפשיס בן 93, האיש שנחשד לאחרונה במעורבות וסיוע לרצח המוני יהודים במחנה אושוויץ, נעצר אתמול על ידי רשויות החוק בגרמניה.

ליפשיס נעצר לאחר שהושלמה חקירה מאומצת בעניינו וגובשו די ראיות המוכיחות כי האיש היה שומר במחנה ההשמדה אושוויץ וסייע במישרין לרצח המוני יהודים.

שמו של ליפשיס נוסף רק בחודש שעבר לרשימת הפושעים הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל. ליפשיס שירת כשומר במחנה אושוויץ־בירקנאו. אחרי המלחמה הוא ברח לארה"ב וחי בשיקגו. ב־ 1984 גורש לגרמניה. מאז, במשך 30 שנה, הוא חי ומזדקן שם בשלווה.

לפני כשנה התנהלה נגד ליפשיס חקירה. לפני כמה שבועות איתר אותו כתב העיתון הגרמני 'ולט אמונטאג'. בראיון מיוחד אמר ליפשיס כי שירת באושוויץ, אך בתור טבח. כשנשאל אם ראה את הזוועות אמר: "לא ראיתי, אבל שמעתי על כך". ואולם, חקירה מאומצת של רשויות החוק בגרמניה חשפו כי הוא שירת ביחידת 'גולגולת המוות' של הס"ס, אשר שמרה על מחנות ההשמדה ומתוקף תפקידו סייע לרצח המונים.

ד"ר אפרים זורוף מנכ"ל מרכז ויזנטל ומי שריכז בשנים האחרונות את המאמצים ללכוד את ליפשיס, אמר  כי "זה יום בשורה בכל הקשור ללכידת נאצים. במשך שנים התנהלו המאמצים הרחק מזרקורי התקשורת, הרשויות ניסו להתחמק מכך בתאונות שונות, אולם לאחר שהוצגו בפניהם ראיות חותכות כי האיש שירת ביחידת 'גולגולת המוות' של הס"ס, לא עמד בפניהם ברירה והיו חייבים לעצור אותו. היום הזה מוכיח כי גם כיום אפשר עדיין לבוא בחשבון עם הנאצים, והגיל המבוגר של הרוצח לא נלקח בחשבון, כשיתכן והאיש רצח את הסבא או הסבתא שלך או שלי".

התיק נגד ליפשיס מבוסס כעת במסגרת אותה תיאוריה משפטית שסייעה לקדם את תיק החקירה נגד ג'ון דמיאניוק שהורשע במעורבות ברצח עשרות אלפי יהודים, על סמך העובדה ששירת כשומר במחנה סוביבור. לפי הקו המשפטי הזה, גם ללא הוכחה של השתתפות בפשע ספציפי, ניתן להאשים אדם ששירת במחנות ההשמדה בקשר לרצח מפני ששימושם היחידי של המחנות האלה היה רצח אנשים.