רשות המיסים. אילוסטרציה
רשות המיסים. אילוסטרציהפלאש 90

"אני עוסק בעבודות קטנות", טען קבלן שיפוצים מפורדיס, כשנתפס כשהוא מבצע עבודות שיפוצים בבית באור עקיבא וזאת ללא פתיחת תיק ברשות המסים וללא ניהול ספרים. בניירת שנמצאה אצלו נרשמו הכנסות בסך 31,700 ₪, שלא תועדו כנדרש בחוק. לדבריו, הוא פשט רגל לפני מספר שנים וכעת הוא עוסק "בעבודות קטנות". המקרה הועבר להמשך טיפול של חקירות מס הכנסה חיפה.

ביום שני ערך משרד מס הכנסה חדרה מבצע ביקורות ב- 156 עסקים מענפי הבנייה, תעשייה, מסחר ושירותים, במטרה להגביר את ההתרעה ולשפר את רמת הציות לדיני המס, בין השאר נבדק הדיווח על פתיחת עסק, רישום הכנסות ואיכות ניהול הספרים. הביקורות נערכו בחדרה, קיסריה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, זיכרון יעקב, בנימינה, גבעת אולגה, אום אל פחם ובאקה אל גרביה.

ברשות המיסים מספרים כי כהכנה למבצע נבחרו העסקים המיועדים לביקורת, בכלל זה, עסקים חדשים, עסקים שלא בוקרו לאחרונה, עסקים בהם נמצאו ליקויים בשנה האחרונה, עסקים לגביהם התקבל מידע ספציפי ועסקים מתכנית העבודה. כמו-כן, לקראת המבצע נערכו קניות ביקורת מקדימות.

המבצע נערך במסגרת הנחיית מנהל רשות המסים, משה אשר, למשרדים האזוריים, להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר, ע"י עריכת מבצעי שטח על מנת להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

כאמור, נערכו 156 ביקורות, ב- 16% מהביקורות נמצא כי לא נרשמו הכנסות. אצל קבלן שיפוצים שעבד בבניין בחדרה נמצאה הפקדת בנק בסך 1,071 ₪, בגינה לא הוצאה קבלה. בביקורת התברר כי סכום זה הוא סכום מע"מ העסקה בסך 6,300 ₪, שאף היא לא נרשמה. קבלן השיפוצים נחקר ואמר כי התכוון לתעד את העסקה עם סיום העבודה בשבוע הבא.  

בביקורת אצל קבלן לעבודות גינון והתקנת מרזבים מחדרה נמצא כי קיבל משני לקוחות שונים תשלום בסך 6,500 ₪ בסוף שנת 2012, שלא תועדו בספרי העסק. הלקוחות תושאלו טלפונית ואמרו כי שילמו במזומן, וקבלן הגינון טען שאינו זוכר מדוע לא נרשמו ההכנסות הללו. אצל סוחר רהיטים מיובאים, העוסק גם בעבודות נפחות, נמצא אי רישום הכנסה בסך 7,600 ₪, שהתקבלה במזומן בגין בניית מעקה במרפאה.