מחרים? הוקינג
מחרים? הוקינג פלאש 90

הפיזיקאי סטיבן הוקינג החליט להצטרף לחרם האקדמי על ישראל ולבטל את ביקורו המתוכנן בועידת הנשיא הצפויה להתקיים בעוד כחודש. כך מדווח ה'גרדיאן' הבריטי.

מאחורי הדיווח על סירובו של הוקינג לבקר בישראל עומד 'הועד הבריטי למען אוניברסיטאות בפלשתין'. הארגון מדווח כי הוקינג מזדהה עם הקריאות לחרם אקדמי על ישראל ובעקבות כך החליט שלא להגיע לכנס. עם זאת יצוין כי הוקינג עצמו טרם הודיע רשמית על החלטה מסוג זה.

על פי המדווח ב'גרדיאן' הודיע הוקינג לנשיא המדינה פרס כי בניגוד לעמדתו בעבר נגד החרמת ישראל כעת הוא תומך במהלך. העיתון קובע כי הגורם לשינוי עמדתו של הוקינג שבעבר ביקר כבר ארבע פעמים בישראל הוא מסכת לחצים שהופעלו על הוקינג בידי ארגונים פרו פלשתיניים בבריטניה.

יו״ר ועידת הנשיא ישראל מימון מסר בתגובה כי מדובר בהחלטה מקוממת ושגויה: ״ השימוש בחרם אקדמי על ישראל הנו מקומם ובלתי ראוי, בוודאי למי שרוח החירות הנה ביסוד שליחותו האנושית והאקדמית. ישראל הנה דמוקרטיה בה כול אחד יכול להשמיע את טיעוניו יהיו אשר יהיו. הטלת חרם אינה עולה בקנה אחד עם שיח דמוקרטי גלוי ופתוח״.

עוד ציין ישראל מימון כי השנה בוועידה ישתתפו כחמשת אלפים איש ואישה מכל העולם וביניהם עשרות דוברים טובי המוחות מכל העולם, מנהלי חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, אקדמאים, זוכי פרס נובל, אמנים וראשי מדינות בעבר ובהווה וביניהם נשיא ארה״ב לשעבר ביל קלינטון שיקבל מהנשיא שמעון פרס את עיטור הנשיא, נשיא בריה"מ לשעבר מיכאיל גורבצ'וב, ר"מ בריטניה לשעבר טוני בלייר, הנסיך אלברט ממונקו, הזמרת ברברה סטרייסנד ורבים אחרים. 

בתגובה לפרסום אמר סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן: "ביום איחודה של ירושלים, לב ליבו של העם היהודי והמדינה היהודית, אנו מגלים כי יש כאלה שבוחרים להחרים את המדינה. אנחנו לא נירתע ולא ניסוג בגלל אף חרם. מדינת ישראל ואזרחיה יחגגו וישמחו וימשיכו להיאבק על צדקת דרכם ועל שלמות ארץ ישראל. אנחנו בטוחים בצדקת דרכנו ומאמינים שמתוך ירושלים העושה את כל ישראל חברים נמשיך בדרכנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו