46 שנים למלחמת ששת הימים וביום כח' באייר שוחררה ירושלים, אך גם עמק איילון שוחרר ובראיון לערוץ 7 סיפר מפקד שעלבים דאז, אל"מ צבי כספי, על אותו יום ששינה את פני האזור.

"יום ירושלים הולך אצלנו עם יום שעלבים. השתחררנו מעול האויב שישב מעלינו כל השנים - מאז העליה לקרקע בשנת תשי"א".

"היינו תקועים עם הירדנים ממזרח ואם היינו רוצים להגיע לירושלים היינו נוסעים באוטובוס לרמלה, משם אוטובוס להר טוב ומשם לירושלים. הנסיעה לקחה שעתיים-שלוש".

"בשבילנו זה נחשב לנס גדול", סיפר כספי, "אחרי המלחמה סיפר לנו האלוף עוזי נרקיס שהיתה פקודה בכפר הסמוך להשמיד את שעלבים. הם ראו בנו אוייב מר".

כספי סיפר כי שעלבים היה הקו האחרון לפני הגבול, "ידענו שאנחנו צריכים להחזיק מעמד בכל מחיר ונרקיס לימד אותנו להחזיק נשק ונתן לנו כלי נשק ותחמושת. הוא אמר לנו 'לכם יש את השכל ואתם תילחמו עד הערבי האחרון".

"אזור לטרון היה המפתח להתפתחות של כל יהודה ושומרון", ציין כספי, "כשהטנקים עברו לפתחת עמק איילון בואכה ירושלים, ידענו שאם הטנקים יעברו דרך ירושלים עד יריחו, עם ישראל ייצא לדרך חדשה".

"הקרב היה מר אך קצר. האויב נסוג ומשה דיין נתן את הפקודה להרוס את כל הכפרים הסמוכים לכביש. בכל פעם שאני מדבר על זה אני לא מפסיק להרגש מאותם ימים זה נס אישי וכללי וכירושלמי שחי במצור זכיתי להיות מאלה ששחררנו את העמק", דברי כספי.

קיבוץ שעלבים, 1965
קיבוץ שעלבים, 1965(לע"מ)