"הסכם עם סין - יסייע משמעותית לכלכלת ישראל"

החשבת הכללית של ישראל חתמה על הסכם עם משרד האוצר הסיני בדבר הרחבת סכום הפרוטוקול הפיננסי בין שתי המדינות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ג

"הסכם עם סין - יסייע משמעותית לכלכלת ישראל"-ערוץ 7
נתניהו בפארק התעשיות בסין
צילום: פלאש 90

בפגישת עבודה שהתקיימה היום בבייג'ינג בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש ממשלת סין לי קצ'יאנג, חתמה החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו על הסכם עם משרד האוצר הסיני בדבר הרחבת סכום הפרוטוקול הפיננסי בין שתי המדינות בסך של 400 מיליון דולר.

הפרוטוקול הוא הסכם פיננסי בין המדינות המאפשר להגדיל את הייצוא הישראלי לסין. זאת באמצעות ערבויות המדינה התומכות בעסקאות ייצוא לטווח ארוך. במסגרת זו עלויות המימון לייצואן הישראלי יורדות, דבר ההופך את העסקאות הישראליות לאטרקטיביות ומאפשר לישראל להישאר רלוונטית ומעניינת במגרש עסקאות הייצוא הבינלאומיות.

עד ליום זה חתמה מדינת ישראל, באמצעות אגף החשב הכללי, על שלושה פרוטוקולים פיננסיים עם סין בסך כולל של 1.35 מיליארד דולר. בשנת 2012 נחתם פרוטוקול פיננסי נוסף המיועד לטכנולוגיות חסכון במים בתחום החקלאות בהיקף של 300 מיליון דולר.

הרחבת היקף הפרוטוקול יגדיל את סך הפרוטוקולים הפיננסיים ל-2.05 מיליארד דולר. מאז חתימת הפרוטוקולים הפיננסיים עם סין יצאו לפועל, במסגרת הפרוטוקול, 236 עסקאות בהיקף כולל של 771 מיליון דולר. לאור הצלחת פעילות הייצוא במסגרת הפרוטוקולים ובעקבות ניצול כמעט מלא של מסגרת הפרוטוקול הנוכחי, משרדי האוצר הישראלי והסיני חתמו היום על הסכם להרחבת הסכום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה הסכם חשוב מאוד לקידום שיתופי הפעולה בין ישראל לסין. סין היא שוק עצום, ואם נגדיל במעט את נתח השוק שלנו כאן, זה יסייע משמעותית לכלכלת ישראל".

החשבת הכללית רו"ח מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "הרחבת הפרוטוקול מסמלת את הידוק היחסים הכלכליים בין המדינות בשנים האחרונות. אנחנו רואים כי קצב האישורים מהצד הסיני גדל, ומספר הפרויקטים שמגיעים  אלינו לאישור לא מפסיק לצמוח. אנחנו רואים גם קבוצות חדשות שמשתמשות בפרוטוקול, בין היתר בזכות ההסכם שחתמנו המיועד לטכנולוגיות מים. באמצעות הפרוטוקול הפיננסי, אשר מהווה כרית מימון אטרקטיבית, יצואנים ישראלים מצליחים להתמודד ולזכות במכרזים גדולים עם הממשל הסיני. דבר זה מגדיל את היקף הייצוא הישראלי, וכפועל יוצא מגדיל את התוצר על ידי הגדלת התעסוקה ותשלומי המיסים".