אופטימי. פישר
אופטימי. פישר פלאש 90

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התייחס אחר הצהריים (חמישי) לתכנית הכלכלית שהציג שר האוצר, יאיר לפיד, לשנים 2013-2014.

הנגיד ציין כי בעוד שהתכנית מורכבת וכוללת צעדים רבים, הן בצד ההוצאות והן בצד ההכנסות של הממשלה, הרי שהיא מהווה תכנית אמיצה, שתשיב את המסגרת התקציבית לתוואי אחראי, כלשונו.

פישר אמר כי תוכנית הקיצוצים של לפיד תמנע אובדן שליטה ותחזיר את המשק למגמה של הפחתת נטל החוב, ביחס לתוצר.

בהתייחסו לתקציב הביטחון, ציין הנגיד כי ההחלטה לגבי הקיצוץ בביטחון נתונה בידי הממשלה. "זו חובתה של הממשלה להבטיח את בטחון אזרחיה, אולם יש לעשות זאת תוך שמירה על המסגרת הכוללת שעליה החליטה הממשלה".

"כפי שאמרתי כאשר הבעתי תמיכה בהחלטה להעמיד את הגירעון בשנת 2014 על 3%, החלטה זו מחייבת צעדים כואבים. מטבע הדברים, הציבור הרחב מרגיש בעיקר את הפגיעה שכל משק בית בישראל יחווה כתוצאה מיישום התכנית. עם זאת, חשוב לזכור, שלא ניתן לעמוד באתגר התקציבי מולו אנו ניצבים תוך התמקדות אך ורק בסקטור כזה או אחר של האוכלוסיה. כפי שציין שר האוצר, הציבור כולו יצטרך לשאת בנטל", דברי הנגיד.

פישר הקפיד להביע אופטימיות והוסיף כי "בסופו של דבר השבת היציבות הפיסקלית תחזק את עמידותו של המשק בפני זעזועים, תסייע למשק למצות את פוטנציאל הצמיחה שלו, ותתמוך ברווחת הציבור כולו".

דבריו של פישר מצטרפים לגיבוי שהעניק היום השר נפתלי בנט לשר לפיד.

בדף הפייסבוק שלו כתב בנט, "היה "פיצוץ" בצינור הכסף של ישראל. כל חודש ביזבזנו כסף שאין לנו. עוד דליפה ועוד דליפה, דהרנו כלפי פשיטת רגל ודאית".

"אז לפיד הניח חסם עורקים מיידי. לעצור את הדימום. ידענו שאין ברירה. זה הדבר הנכון והאחראי היחיד. גם אם זה מאד, מאד לא פופולרי", הוסיף בנט החולק עם לפיד את אותה משנה כלכלית.

לדבריו, "קל מאד לעמוד מן הצד, לבקר, לגמגם או לשתוק. אבל אנחנו בסירה הזאת ביחד. אי אפשר לסגור גירעון של 50 מיליארד ש"ח ללא החלטות כואבות".

"יש לממשלה זו 4 שנים. את מה שצריך לתקן, נתקן. צריך לקחת אחריות גם כשקשה, גם כשלא נעים", הוסיף בנט. "אנחנו, חברי הממשלה, איננו קהל ביציע. אנחנו שחקנים במגרש".