גז מדמיע
גז מדמיעצילום: פלאש 90

לאחרונה הורחבו העימותים השונים במספר מוקדים ברחבי יהודה ושומרון.

מאות פלסטינים ופעילי שמאל קיצוני מתעמתים מידי יום שישי עם כוחות הביטחון בסמוך לישובים ישראלים. הכוחות נאלצים להשיב באמצעים לפיזור הפגנות הכוללים בין השאר גז מדמיע.

מסתבר כי אמצעים אלה יעלים כדי לפזר את המפגינים האלימים אך מאידך פוגעים קשות במתיישבים היהודים המתגוררים באזור.

תלונות רבות נערמו בתקופה האחרונה בערוץ 7 מצד תושבים שמציינים כי השבת "נהרסת" להם בשל שאיפת הגז. הסיבה היא שהרוחות נושאות את הגז ישר מזירת ההפגנה בכפר הפלסטיני לישוב היהודי.

אנשים רבים בישובים סובלים מגרוי בעיניים, דמעות, תחושת צריבה באף ובגרון, ריור, תחושת התכוצות בחזה וחנק.

"ראשית אנחנו מחזקים את ידי צה"ל ומשמר הגבול שמתומדדים עם אותם מתפרעים ערבים. חשוב לציין כי ההפגנות האלימות לא נגמרות בשטח הפלסטיני אלא פוגעות גם בשטחים היהודים", אומר תושב הישוב נווה צוף לערוץ 7. באזור נווה צוף מתקיימת הפגנה אלימה מצד הכפר נבי צאלח. הגז המדמיע עושה דרכו ישירות מלב ההפגנה לתוככי הישוב הישראלי, מציין התושב בשיחה.

"מדובר בגז חריף שמורגש לך בתוך הפה ומקשה עליך לתפקד במשך שבת שלמה". גם במקומות אחרים בשומרון ובגוש עציון סובלים התושבים היהודים מתופעה דומה.

כאן המקום לציין כי אמנם הגז עצמו אינו קטלני אך בשאיפתו יש סיכון גדול מאוד עד כדי מוות לאנשים הלוקים במחלות בדרכי הנשימה והשלכות חמורות לנשים הרות.

גורם צבאי מסר לערוץ 7 כי התופעה מוכרת ונובעת מהמאמץ שעושה צה"ל למנוע הפרות סדר אך לא נראה שקיים פתרון אמיתי לנושא. "כוחות הביטחון מנסים להימנע מהגעת הגז לישובים אך לא תמיד הדבר ניתן".