אבנים
אבנים צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב יוסף יצחק קובלקין, תושב נריה, על הלינץ' האלים שעבר יחד עם חברו אהרון זלטקין לפני כשבוע וחצי בצומת הדואר שליד יישובם.

נזכיר כי בעקבות האירוע אושפז זלטקין במצב קשה והוא הורדם והונשם. בפתח דבריו מספר קובלקין כי כיום מצבו מעט מאושש יותר, הוא החל מניע את ידיו ורגליו ואף למלמל מילים אחדות.

באשר לאירועי הלילה ההוא בו נפצע גם הוא מספר קובלקין ופותח במילים "פוּצצתי' כפשוטו". על השתלשלות האירועים הוא מספר: "קיבלנו הודעה דרך מזכירות הישוב אחרי שבועות של יידוי בקבוקי תבערה ואבנים, דרדור סלעים על כלי רכב, אזלת יד של ממשלה שקשרה את ידי כוחות הביטחון". התושבים נקראו להגיע לצומת הדואר לא כהתארגנות למאבק אלא על מנת להפגין נוכחות על הכביש, "להראות שלא נלך כצאן לטבח".

"רוב האנשים עמדו על הכיכר בצומת הדואר. חלק אולי נכנסו לכפר, אני לא זוכר. אמדנו בפתח הכפר כדי למנוע מהם לצאת. לא יתכן שאנחנו נספוג אבנים והם ינועו בחופשיות. עמדתי במרכז הכביד ואהרון בצד. ניגש אלי בן אדם מבוגר עם עוד שישה או שבעה נערים שמחזיקים אלות. היה להם רצח בעיניים. הוא צעק אלי 'תעופו מפה, תלכו מפה'. עניתי לו בביטחון 'תלכו אתם מפה. אין לכם מה לעשות פה'. הם עזבו אותי, הסתובבתי ואז אני שומע מכות, ואני רואה אותם מכים באלות, אחת אחרי השנייה באהרון. מיד נכנסתי כדי להגן עליו. פתאום הרגשתי שאחד מהם נתן לי עם אלה מכה חזקה על הגב והשכיב אותי על הרצפה. מאותו רגע זה היה כמו תופים, אלות על כל הגוף... הם רצו להרוג יהודי ולא משנה איך".

מוסיף קובלקין ואומר כי "המזל הוא שבאותו רגע שהם התנפלו עלי הם עזבו את אהרון". באופן שאין לו הסבר ברור לאחר דקה או שתיים של מכות אלות על גופו של קובלקין עזבו אותו התוקפים, "אני לא יודע למה", הוא אומר.

באשר לכוחות הביטחון שנכחו במקום מציין קובלקין כי היו שלושה חיילים שעמדו במקום אך לטעמו ידיהם היו קשורות בהוראות פתיחה באש בלתי אפשריות, או "הזויות" כהגדרתו. "זו בושה שהמדינה נותנת נשק ודורשת שיהיה לכל חייל עורך דין צמוד שיאמר לו אם אפשר לירות או לא. זו הסיבה שהם גם לא עשו כלום".

מהלינץ' שעבר יצא קובלקין עם מכות יבשות שהובילו ללמעלה משלושים תפרים בראשו, ומכיוון שהגן על ראשו בידו התנפחו אצבעותיו שבדרך נס לא נשברו מהן עצמות. כעת הוא נזקק לתרופות חזקות.

עוד מוסיף קובלקין ומספר כי במקום היו עוד כמה פצועים, אך אלה חוששים להתלונן במשטרה או להגיע לבית חולים על מנת שלא ייפתח תיק נגדם בעוון התקהלות בלתי חוקית. בהקשר זה הוא מספר כי כשפנה למשטרה על מנת לקבל הגדרה של נפגע פעולות איבה נאמר לו שימתין מעט עם הבקשה כיוון שיש נגדו תביעה נגדית שהוגשה כתביעה הדדית לאחר האירוע והדברים צריכים להיבדק.

את דבריו חותם קובלקין בתודות לראש המועצה, אבי רואה, שיצר עימו קשר ביום שלמחרת התקרית הקשה, וכך גם לתושבי ישובו המתעניינים ומסייעים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו