"בנק אינטרנטי ואגודות אשראי יגבירו התחרות"

הוועדה שבראשה עמד המפקח על הבנקים, דוד זקן, הציגה בפני ועדת הכלכלה את המלצותיה, "גם מערכת השכר הגבוהה 'תורמת' למצב הכלכלי".

חזקי ברוך ,ערוץ 7 , ד' בסיון תשע"ג

דוד זקן.
דוד זקן.
פלאש 90

ועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), התכנסה הבוקר (שני) לדיון בהמלצות הוועדה בראשות המפקח על הבנקים, דוד זקן – הצוות לבחינת הגברת התחרותיות בענף הבנקאות.

לדברי זקן, אין תחרות במערכת הבנקאית הישראלי בגלל ששני הבנקים הגדולים, "פועלים" ו"לאומי", מרכזים כ-60% מהפעילות הבנקאית בארץ.

"מעבר לריכוזיות, הוצאות השכר ביחס לסך ההוצאות התפעוליות אצלנו גבוהות בהשוואות בינלאומיות שערכנו וזו אחת הסיבות לרווחיות הנמוכה. הגדלת מספר השחקנים בתוך המערכת ומחוצה לה, הקמת אגודות אשראי שיסייעו לאנשים בקבלת אשראי, ניוד קל יותר בין בנק לבנק ופתיחת חשבונות בצורה אינטרנטית, יגרמו להגדלת התחרותיות בין הבנקים, דבר שיקל על משקי הבית והעסקים הקטנים".

זקן הסביר כי חלק מהשינויים מצריכים חקיקה ובכוונת בנק ישראל, בשיתוף משרד המשפטים, לסיים את הכנת החוקים עד סוף השנה.

יו"ר הוועדה ברוורמן אמר כי "הכעס של הציבור נובע משני דברים: הקושי מול מערכת האשראי והפישוט והשקיפות של כל נושא העמלות. גם המעבר בין בנקים הוא אחד החסמים הגדולים כי מדובר בתהליך ארוך ומסובך. אין ספק שצריך לקדם גופים קאופרטיביים למתן אשראי כמו שקיימים בחו"ל, בנק חברתי וקידום של בנק אינטרנטי".

ח"כ מיכל רוזין (מר"צ) אמרה כי "חייבים להקים עוד בנקים בישראל אבל לא מהסוג הקיים. צריך שיקום בנק שייתן שירותים בסיסיים במחירים נמוכים. צריך לקבוע דמי ניהול חשבון פשוטים, כמו שנעשה בחברות הסלולריות".