נתבעת. כרמלה
נתבעת. כרמלה צילום: פלאש 90

התפתחויות חדשות בפרשת העיתונאית כרמלה מנשה ותושבי יצהר. לפני כשבוע יצאה מנשה בידיעה שהתבררה כלא נכונה לפיה ילד בן 7 מיצהר העליל על חייל צה"ל בדואי שהוא אנס אותו.

מנשה ציינה בדיווח כי הילד עשה זאת כנקמה על רצח אביתר בורובסקי בצומת תפוח לפני כשבועיים, וכי הדבר נעשה בידיעת מבוגרים ביצהר שלא עשו דבר עם הנושא.

עוד היא הוסיפה שמבוגר ביצהר שתל ככל הנראה את הרעיון בראשו של הילד. מנשה כך מתברר כעת לא אימתה את הפרטים מול המועצה האזורית שומרון או מול גורמים ביצהר.

עוד באותו ערב התברר שהאירוע כלל לא קרה ביצהר ולא בגזרת השומרון כלל, כעת מתברר גם כי האירוע קרה עוד קודם לרצח כך שוודאי לא יכול היה להיות נקמה על הרצח, ושהילד כלל לא התלונן שהחייל אנס אותו אלא שאיים עליו בנשק.

בתגובה לדברים פנתה המועצה האזורית שומרון עוד באותו ערב למנשה בהתראה לפני תביעה בהוצאת דיבה. שם דרשו ממנה הפונים להתנצל על הטעות בשידור וכן לשלם פיצוי בסך 200,000 ₪. אלא שחמישה ימים לאחר מכן, ואף שדובר צה"ל אישר כי אכן נפלה טעות בכתבתה והאירוע לא קרה ביצהר ולא כפי שתיארה אותו, מנשה לא התנצלה בשידור כפי שהתבקשה. לכן הודיעה היום המועצה האזורית שומרון, וועד מתיישבי שומרון ותושבי יצהר כי נשלחה לכתבת הלילה התראה אחרונה לפני תביעה. שם ניתנה לה האפשרות לחזור בה מדבריה באופן מסודר.

יש לציין כי מנשה ציינה בשידור אתמול בבוקר (ב) בתוכנית הכל דיבורים כי האירוע לא קרה ביצהר וכי היא מתנצלת בפני תושבי יצהר, אולם הגורמים השונים בשומרון החליטו בכל זאת להתקדם עם התביעה.

בשומרון טוענים כי ההתנצלות נעשתה בחצי פה ובשפה רפה. עד עתה לא נתקבלה תגובה של מנשה.

יוסי דגן מ"מ ראש המועצה האזורית שומרון התייחס לדברים ואמר, "לצערנו, ה'התנצלות' המדוברת היא חלקית ביותר, איננה מתייחסת לחלק גדול מהכזבים שפורסמו כנגד תושבי יצהר ובמהותה הרבה יותר פוגענית מאשר מתנצלת. התקופה בה כתבים הרשו לעצמם לפרסם כזבים ולהמציא פרטים כשמדובר במתנחלים הסתיימה. עידן המתנחל הפראייר תם. עיתונאים מכפישים או לא מקצועיים, המדלגים על שלב בדיקת העובדות בדרך לפגיעה במתיישבים, יגלו שההתיישבות למדה  את המושג 'תביעת דיבה'. ביקורת היא בהחלט לגיטימית בדמוקרטיה, אך אנו מצפים מעיתונאים לשמור על כללי האמת והאתיקה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו