גדוד תבור
גדוד תבור דובר צה"ל
גדוד "תבור", גדוד לוחם ביחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף, הוקם אמנם רק לפני חצי שנה, אך כבר הספיק לזקוף לזכותו הצלחות מבצעיות רבות.

לוחמיו הטריים, שמוצבים כבר למעלה בחודש בגזרת בנימין שבאיו"ש בתעסוקה מבצעית עמוסה, כבר הספיקו, בין היתר, לתפוס חוליית ירי מאחד הכפרים שתכננה לבצע פיגוע, ולהביא להורדה משמעותית של כמות אירועי זריקות האבנים באיזור.

1.11.12. זהו התאריך הרשמי בו הוקדם הגדוד הרביעי הלוחם של פיקוד העורף, "תבור". מאז, הספיקו לוחמי שתי הפלוגות בגדוד לעבור אימונים רבים כחלק מתהליך הקמתו של הגדוד, שכללו אימונים ייעודיים של פיקוד העורף בחילוץ ובאב"ך ותרגילי סימולטורים, עד להגעתם לאחת הגזרות החמות ביהודה בשומרון, גזרת חטמ"ר בנימין.

 "מבחינתי זהו השלב המשמעותי ביותר בשלבי ההקמה של גדוד לוחם חדש", אמר מפקד הגדוד, סא"ל דרור שאול, לאתר צה"ל. השלב הבא של הגדוד הוא כאמור אימון ההקמה בחודש אוגוסט הקרוב, בו תצטרף פלוגה נוספת והגדוד יהפוך לגדוד לוחם מן המניין.

"הספקנו בזמן הקצר שאנו כאן להבין כי הגזרה של הגדוד הצפוני בחטמ"ר בנימין היא מורכבת ביותר, וכוללת את כלל ההיבטים של ביטחון שוטף המאפיינים את יהודה ושומרון, כמו הגנת הצירים המרכזיים והיישובים והתמודדות עם אירועים בזירות רבות", הסביר סא"ל שאול. בין היתר, מתמודדים לוחמי הגדוד עם הפרות סדר קבועות מדי שישי בכפרים השונים. "נכנסו למציאות של התחממות ועלייה באירועי זריקות האבנים והפרות הסדר שאיתה נדרשנו להתמודד", הוסיף סא"ל שאול.

עם זאת, המג"ד פסק כי בחודש וחצי האחרונים בהם הם עורכים פעילות מבצעית בגזרה כמות אירועי הפח"ע (פעילות חבלנית עוינת) על הצירים, זריקות בקבוקי התבערה והבערת הצמיגים ירדו בצורה משמעותית לאחרונה, ומונה שתי סיבות. "ראשית התנאים הסביבתיים השפיעו, ביניהם ביקור הנשיא אובמה והזרמת כספים לרשות כחלק מכך. שנית, ברמה הטקטית- הפעילויות שלנו שכללו תפיסות רבות של מפריעי סדר ופעילות יזומה בעזרת כוחות המודיעין הרתיעו מאוד ואנו רואים את האפקט בשטח".

אחת ההצלחות המבצעיות עליהן סיפר סא"ל שאול היא פעילות סיכול בשיתוף עם גורמי שב"כ של חוליית ירי באחד הכפרים בגזרה, אשר התכוונה לבצע פיגוע ירי באחד הצירים בחודש האחרון, ותפיסת כלי נשק של אחד מחברי החולייה.

מפקד פלוגת "ברק" בגדוד, יחד עם המג"ד, מבהירים- תעסוקה מבצעית ראשונה בגזרת בנימין היא טבילת אש רצינית ביותר עבור לוחמים חדשים. סא"ל שאול מאמין כי גיבוש של יחידה לא נבנה סביב ערבי הווי וטקסים בלבד, אלא בשילוב עם הפעילות המבצעית. "לכן התעסוקה המבצעית כאן היא פלטפורמה מצוינת לבנות רוח של גדוד", הוסיף המג"ד.

כמו כן, המפקדים ציינו כי ללוחם בפיקוד העורף כובעים רבים, ביניהם חילוץ, טיפול באירוע כימי וכשירות חי"ר, מה שדורש מיומנויות מיוחדות שלוקח זמן להטמיע. עם זאת, הבהיר המג"ד כי "ערכי הדבקות במשימה וההבנה כלפי מהות המשימה וביצועה מתבטאים גם בבט"ש וגם בתפקידם כלוחמי פקע"ר, לכן התעסוקה בונה אותם כלוחמים לעתיד".

גם המ"פ, סרן אלעד שלמה, מכיר היטב את נושא הקמת גדוד חדש, והגיע בעצמו ממערך ההקמה של הפיקוד כשהיה חלק מהקמת גדוד "שחר". כאן, הוא מספר, בחרו המפקדים יחד עם הלוחמים כי שמות הפלוגות יהוו חלק משם הגדוד "תבור"- פלוגת תבל, פלוגת ברק ופלוגת ראם. "למען האמת לפלוגה שלי יש קשר חזק לשם הגדוד", טען סרן שלמה. "כשנזכרים בסיפור התנ"כי של מלחמת ברק וסיסרא, ישנו ציטוט מרכזי- "וירד ברק מהר תבוא, ועשרת אלפים איש אחריו". הפלוגה שלנו דוגלת בלהוות דוגמה ולהוביל את הגדוד להצלחות מבצעיות בכל תחום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו