מגרון
מגרוןצילום: פלאש 90

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, שיגרה לאחרונה מכתב למנהל האזרחי, בו היא דורשת מאנשיו לפנות לאלתר את המבנים שנותרו בישוב מגרון, כך מדווח העיתון "הארץ".

המדובר הוא בקבוצה קטנה של מבנים שנותרה בישוב שהוחרב, אשר החלקה עליה נבנו נרכשה על ידי יהודים. במסגרת ההסכמות שליוו את פינוי הישוב הסכימה המדינה לבחון את ההסדרה התכנונית של מבנים אלו כחווה חקלאית, אולם כעת מתברר שתכניות הסדרת החלקה לא התקדמו מאז הפינוי בחודש ספטמבר האחרון.

בעקבות המצב שנוצר פנתה כאמור זילבר במכתב למנהל האזרחי, בו נאמר כי "מאחר ולעת הזו, בחינת האפשרות התכנונית ביחס לחלקה 10 לא הניבה פריצת דרך כלשהי, נבקשכם לפעול ליישום פסק הדין".

נזכיר כי בחודש יולי 2012 עתרו 17 מהתושבים לבג"ץ בטענה שרכשו את האדמות עליהן נבנו בתיהם. בעלי הקרקע המקוריים הגישו תלונה למשטרה בטענה שהעסקה זויפה. בסופו של דבר סוכם כי תושבי המאחז יתפנו וכי חלק מהמבנים יישארו במקומם למשך שלושה חודשים. אם יוכח שרכישת האדמות בוצעה כדין, ניתן יהיה להגיש תוכנית בנייה לאישור הגופים הרלוונטיים. לאחר פינוי מגרון, המבנים הנותרים גודרו, ואחד מהם הוכרז לשכת ראש המועצה. הצבא אף אישר הצבת מאבטחים פרטיים במקום, כדי לשמור על המבנים.

חקירת המשטרה על קניית אדמות המאחז נוהלה ביאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) ונסגרה במארס האחרון מחוסר ראיות. במקביל לחקירה, הגישה המועצה האזורית תוכנית להצבת מבנים חקלאיים במקום. המינהל האזרחי דחה את התוכנית, מכיוון שהדרך למקום עוברת באדמות פרטיות של פלסטינים, ובשל כך, הורה כאמור היועץ המשפטי לממשלה לפנות בהקדם את המבנים.