הדלפת בחינת הבגרות גרמה לנזק של מיליונים

כתב אישום הוגש נגד שלושת המעורבים לכאורה בהדלפת הבגרויות במתמטיקה בשנה"ל תש"ע. הנזק למדינה: 6 מיליון ש"ח.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ג

הדלפת בחינת הבגרות גרמה לנזק של מיליונים-ערוץ 7
בגרות
צילום: פלאש 90

כתב אישום הוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד שלושת המעורבים לכאורה בפרשת ההדלפה של בחינת הבגרות במתמטיקה בשנת הלימודים תש"ע.

בכתב האישום טוענת הפרקליטות, כי הנזק שנגרם למדינה כתצוצאה מהדלפת השאלון והצורך להתמודד עם כתיבתם והפצתם של שאלונים חדשים עומד על שישה מיליון שקלים.

מכתב האישום עולה ,כי רחל קדם (53), מורה למתמטיקה שהייתה חברה בוועדה לעריכת שאלוני הבגרות, פנתה לארז כהן (40), בעל חברה לכתיבת ספרי הכנה לבגרות, וביקשה את עזרתו בניסוח השאלות.

כהן נעתר לבקשתה, והשאלות שחיבר הועברו על ידי קדם לרכזת הוועדה. לאחר שחובר השאלון העבירה קדם לכהן את השאלון הסופי, זאת בניגוד לחוק, אך דרשה ממנו לא להעביר את השאלון לאיש.

כהן פעל בניגוד למה שביקשה ממנו קדם והעביר את השאלונים לנאשם השלישי - מכרו קיריל רוחוביץ' (27) מנתניה. רוחוביץ' העביר את השאלונים לאחיו ולכמה נבחנים אחרים, כדי לסייע להם בבחינה. לאחר מכן הוא פנה לאדם נוסף אשר איתר עבורו תלמידים נוספים, להם מכר את עותקי השאלות והתשובות של המבחן תמורת תשלום של 2,500-1,000 שקלים לתלמיד.

הדלפת השאלות התגלתה בשלב מאוחר, לאחר שהפצת השאלונים כבר החלה, ובעקבות זאת הוחלט במשרד החינוך לאסוף את כל השאלונים, שכבר הופצו לסניפי הדואר, ולהחזירם למדפיס הממשלתי. במשרד החינוך נאלצו להחליף את כל השאלונים של בחינת הבגרות, בכל הרמות, בשאלונים חדשים, להדפיס את השאלונים מחדש ולבצע בלו"ז קצר מאוד את ההפצה לבתי הספר.
 
"עקב המעשים המתוארים לעיל נגרמו למשרד החינוך הוצאות גבוהות, שהתבטאו בנזק ישיר של כ-4,442,584 שקלים, ונזק עקיף שמשרד החינוך מעריך אותו ב-1,500,000 שקלים נוספים", נכתב באישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז חיפה.