"רב שנבחר בדיל הוא לא רב"

שורה של רבנים מרכזיים בציונות הדתית התכנסו הערב (ראשון) בירושלים לכנס בו הציגו את עמדתם הנחרצת נגד "חוק שטרן".

נזכיר כי החוק שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מבקש להרחיב את הגוף הבוחר על ידי העמקת שליטת הממשלה בחלק הרבני של הגוף הבוחר ועל ידי הוספתן של נשים רבות לקבוצת אנשי הציבור לגוף הבוחר, בתוכן נשים מארגונים המייצגים קו אופוזיציוני למוסדות הדת בישראל.

הרבנים, חלקם חברי הרבנות הראשית, איימו כי אם יורחב הגוף הבוחר של הרבנות הראשית בכוונתם להחרים את הבחירות. אחד הרבנים אף סיפר לערוץ 7 כי הרב יעקב אריאל שוקל לפרוש מהמירוץ אם יורחב הגוף הבוחר.

רבה של רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, מחה בתוקף על הכוונה להרחיב את הגוף ולקיים את הבחירות באמצעות "דילים", "40 שנה אני ברבנות, אבי וסבי היו ברבנות. בחיים לא שמענו את המושג דיל. לעשות דיל בין רבנים כדי להיבחר?. כל מי שנבחר בדיל הוא לא רב ולא יכול להיות רב".

הרב של פתח תקווה הרב מיכה הלוי אמר בכנס "אני מבקש שכל הרבנים יחתמו שלא לבחור ולא להיבחר אם יש שינוי הכי מינימלי בגוף הבוחר של הרבנות הראשית".

ראש מוסדות צביה, הרב איתן אייזמן, רמז למפלגת הבית היהודי להסיר ידה מהכוונה להרחיב את גוף הבוחר, "אני קורא היום מעל במה זו לכל מי שבפוליטיקה שחלק שלוחים שלנו הרפו ידיכם מהרבנות הראשית".

הרב דוד חי הכהן אמר "מי שרוצה להרחיב את גוף הבוחר רוצה להוציא את התורה מתלמידי חכמים. שינוי כזה הוא הרס של הנשמה של מדינת ישראל ופוגע בבסיס קיומה".

בשבוע שעבר דווח בערוץ 7 כי קבוצת רבנים נפגשה עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בלשכתו בירושלים בניסיון לשנות את עמדת המפלגה אשר החליטה לאחרונה לתמוך בהצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

הרבנים התריעו בפני בנט כי המשמעויות של החוק להרחבת הגוף הבוחר חורגות הרבה מעבר לשאלת שילוב הנשים בגוף זה. הרחבת הגוף הבוחר בדרך שנקבעה בחוק תסלול את הדרך של רפורמים ורפורמיות בגוף שאמור לבחור את הרבנים הראשיים לישראל, הסמכויות הדתיות הגבוהות ביותר במדינת ישראל.