קניית דירה מכניסה 700 אלף ש"ח לקופת האוצר

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, אומר כי שר האוצר "פוגע פגיעה חמורה בזוגות צעירים ומשפחות צעירות ולא נוגע בדוד העשיר".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"ג

קניית דירה מכניסה 700 אלף ש"ח לקופת האוצר-ערוץ 7
בנייה
פלאש 90

התאחדות בוני הארץ מפרסמת לקראת הכנס השנתי של ההתאחדות, את התחזית שלה לענף הבניה ומחירי הדירות.

על פי הסקירה, בעת רכישת דירה חדשה על ידי זוגות צעירים או משפרי דיור משרד האוצר משלשל לקופתו כ-700 אלף ש"ח בממוצע בגין רווחים מהקרקע ורווחים מהמיסוי הגבוה המוטל על הענף וכולל מיסי רכישה, מיסים עירוניים שונים, היטלים ומע"מ.

תוספת הרווחים לדירה בגין הגזירות האחרונות שהטיל שר האוצר, יאיר לפיד הוא כ-100,000 ש"ח נוספים לדירה בממוצע.

על פי נתוני התאחדות בוני הארץ עלות הקרקע מהווה כ- 25% ממחיר הדירה בממוצע ( במרכז הארץ העלות מגיעה גם ל- 50%  ) המיסים מהווים כ- 25% נוספים.

בדירה חדשה שמחירה הממוצע כ- 1.4 מיליון ₪ מדובר על כ- 700,000 ₪ אותם משלשלים רוכשי הדירות לקופת האוצר.

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, אמר לקראת הכנס כי "הפעולות של שר האוצר יאיר לפיד בתחום הדיור תמוהות ועומדות בניגוד גמור להבטחותיו לבוחריו".

"רק לפני שנה בנאומי הבחירות שלו ציין יאיר לפיד כי ללא דוד עשיר זוגות צעירים לא יוכלו לרכוש דירה והנה בפעולה הראשונה שהוא עושה כשר האוצר הוא פוגע פגיעה חמורה באותם זוגות צעירים ומשפחות צעירות ולא נוגע בדוד העשיר. בובליל מציין כי העלאת המיסוי על הענף יביא לעליית מחירים נוספת ולהרחקת הזוגות הצעירים מחלום הדירה".

"שוב הממשלה מוכיחה שהיא חזקה בהטלת מיסים ומגבלות אך חלשה בביצוע רפורמות שיביאו להגדלת היצע הדירות וליציבות במחירי הדירות".

על פי תחזית התאחדות בוני הארץ, מחירי הדירות יעלו בשנת 2013 בכ-5% ובשנת 2014 בכ-5% נוספים ומחירה של דירה ממוצעת בישראל יגיע לכ- 1.2 מיליון שקל.

בובליל מציין כי להערכתו הצעדים של לפיד במידה ויעברו בכנסת יביאו לעלייה נוספת של 4% במחירי הדירות בשנתיים הקרובות.