הנציגה והמפה
הנציגה והמפה צילום מסך. 'מבט לתקשורת הפלשתינית'

באונר"א מנסים לתרץ תמונות בהן נראית נציגת הארגון אוחזת במפה ממנה נמחקה ישראל. משום מה התירוצים והתמונות לא מתיישבים יחד.

לאחרונה דיווח מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" כי מנהלת הסניף הלבנוני של UNRWA, אן דיסמור, הצטלמה כשהיא מחזיקה במפה המוחקת את ישראל ומציגה את כולה כ"פלסטין," באירוע של UNRWA בלבנון.

הצילום בוצע במהלך השקה רשמית של שני פרויקטים בדרום לבנון במימון גרמני. המפה כוללת את שטחי הרשות הפלסטינית ובנוסף לכך גם את שטחי ישראל. מעל המפה רקום דגל פלסטין, ומתחתיו הכיתוב: "פלסטין ערבית." גם בתחתית המפה מופיע הכיתוב "פלסטין." המדינות השכנות; מצרים, ירדן, סוריה ולבנון, מופיעות במפה בשמן, וכך גם הים התיכון. לעומת זאת, ישראל אינה מסומנת או מאוזכרת במפה כלל. מספר ערים ואזורים הנמצאים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית, נכללים במפת "פלסטין": הנגב, באר שבע, רפיח (רצועת עזה), חברון, בית לחם, ירושלים, יפו, חיפה, עכו, טבריה וים המלח.

התמונות שודרו בטלוויזיה הפלסטינית ובאתר החדשות הפלסטיני pn-news.net.

דובר UNRWA כריסטופר גונס הגיב באתר האינטרנט  של UNRWA, ודחה את הדיווח של מכון "מבט". הוא טען כי המפה אינה מציגה את תמונת המצב הנוכחי, אלא מייצגת את התקופה שלפני קום מדינת ישראל.

ב'מבט' קובעים כי "ההצדקה של גונס, לפיה המפה הזו "מתארת מפה לפני-1948" הינה משוללת יסוד, מאחר שהמפה כוללת את דגל אש"ף/רש"פ, ולא את הדגל הבריטי. המפה המוחקת את ישראל, במיוחד כשמצורף אליה דגל הרש"פ, היא אחת הצורות שבהן הרש"פ מבטאת את אי ההכרה בזכות הקיום של ישראל".

בנוסף, אומרים ב'מבט', הקביעה של גונס כי נציגת UNRWA "עמדה ליד מפה שאינה מציגה את ישראל," היא גם מטעה, מכיוון שמשתמע ממנה שמדובר בהשתתפות פסיבית בתמונה. למעשה נציגת UNRWA הצטלמה כשהיא אוחזת במפה, הנמצאת במוקד התמונה".

עוד אומרים בארגון כי דובר UNRWA, כריסטופר ג'ונס, טען לא בצדק כי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" "נאלץ לחזור בו" מטענות שהציג כלפי UNRWA בעבר. "למעשה, 'מבט לתקשורת פלסטינית' מעולם לא חזר בו מדיווחיו על UNRWA. בעבר, 'מבט לתקשורת פלסטינית' חשף אירועים של ארגונים פלסטינים שהאדירו את הטרור והוקירו מחבלים, ועשו זאת תחת השם והסמל של UNRWA. אירועים אלה, שקשרו את UNRWA עם האדרת הטרור, התפרסמו בכלי תקשורת פלסטינים, והם דווחו במדויק על ידי מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית'".