הדיון היום בכנסת
הדיון היום בכנסתצילום: פלאש 90

ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ וביטחון דנה הבוקר (רביעי) בנושא הוראות הפתיחה באש ביהודה ושומרון ובנושא המצב הבטחוני באזור על רקע ההסלמה הביטחונית.

הדיון נערך בעקבות תלונות של חיילים בסדיר ובמילואים שטענו כי ידיהם כבולות אל מול טרור האבנים ובקבוקי התבערה של פלסטינים נגד יהודים.

לישיבה הגיעו ראש מועצת יש"ע וראש מועצת בנימין - אבי רואה, ראש מועצת שומרון - גרשון מסיקה וראש מועצת בית אל - משה רוזנבוים.

ראשי המועצות תמהו על כך שמפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, הונחה שלא להשתתף בוועדה כל עוד הם נכחו בחדר ורק לאחר צאתם מהוועדה הגיע אלון ודן עם חברי הוועדה על המצב הביטחוני, "פורסם ששר הביטחון, השר משה בוגי יעלון הנחה את אלוף אלון שלא לפגוש את ראשי המתיישבים בשל חשש להתעמות איתם",אומר אחד מראשי המתיישבים, "אותנו זה לא ממש מעניין אם זה יעלון או האלוף אלון החליטו שלא להיפגש איתנו. התוצאה הסופית היא שמעניינת אותנו". 

 

"החלטת שר הביטחון יעלון למנוע מצה"ל לשלוח נציגים לדיון העוסק בערעור המציאות הביטחונית ביהודה ושומרון, זו החלטה חמורה ולא ראויה". את הדברים אמר יו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) בפתח הדיון. לדבריו "נכון היה כי צה"ל, לכל הפחות, היה שולח נציג מאוגדת איו"ש כדי לספוג את התחושות הקשות שחווים המתיישבים".

עוד הוסיף יו"ר הוועדה כי "מאז מבצע עמוד ענן חלה עליה משמעותית של למעלה מ 112 אחוז בנפח האירועים הביטחוניים בגזרה, ביחס לשנה שעברה, כולל ירי בנשק קל, זריקת אבנים ומטענים מאולתרים. ח"כ יוגב ציין כי בתקופה האחרונה התפתחה תופעה אסטרטגית מסוכנת בגזרה שכוללת שלושה מרכיבים מרכזיים: הסרת כלל המחסומים שהיו פרוסים ביהודה ושומרון, הסתמכות הולכת וגוברת על מנגנוני הביטחון הפלסטינים והדבר השלישי והחמור ביותר זו מדיניות "ההכלה" שגורסת שיש להימנע מיוזמה והתקפיות כדי לצמצם נפגעים בצד הפלסטיני. מדיניות זו הביאה לכך שהתעוזה של מחבלים הולכת וגוברת ואין היום כל מרות לחיילי צה"ל בשטח".

ראשי המתיישבים באיו"ש שהשתתפו בדיון התייחסו בהרחבה למציאות הביטחונית ביהודה ושומרון שלתחושתם התערערה מאוד בתקופה האחרונה. ראשי המתיישבים הלינו על כך שצה"ל, לטענתם,  שינה את הוראות הפתיחה באש, הפך אותם למורכבות מאוד ולכן אין פלא שיש עליה משמעותית בהפרות הסדר ובתעוזה של הפלסטינים לפעול, כולל בתוך הישובים היהודיים עצמם. חוסר האפשרות להגיב וליזום פוגעת במוטיבציה של חיילי צה"ל. יש תחושה שצה"ל יוצא עם זנב בין הרגליים, אני מתבייש בשם חיילי צה"ל, אמר אחד מראשי הישובים.

עוד הוסיפו ראשי המתיישבים כי נראה שקיימת עדיפות בצה"ל לממש את מדיניות ההכלה על פני שמירה על מרקם החיים וחיזוק תחושת הביטחון של המתיישבים. אנחנו לא נאפשר את המשך הפגיעה במרקם החיים שלנו. עד היום הבלגנו אבל אם זה ימשיך לא נוכל לעמוד בפרץ.

מיד בתום הדיון עם ראשי המתיישבים, הוצגו הטענות בפני מפקד פיקוד מרכז, האלוף ניצן אלון בדיון משותף של ועדת המשנה לענייני איו"ש וועדת המשנה לביטחון שוטף ומוכנות בראשות איתן כבל (העבודה). ח"כ כבל  ציין בסוף הדיון כי בכוונתו לקיים סיור בשטחי האימון של צה"ל כדי ללמוד מקרוב בשטח אודות הוראות הפתיחה באש, הפנמתם על ידי החיילים לקראת התעסוקה המבצעית, בדגש על הדרג הזוטר והיכולת שלהם להתמודד עם המציאות הביטחונית בשטח למול הוראות הפתיחה באש הנתונות.