לא מוצא סיבה להתנגד. הרב בן דהן
לא מוצא סיבה להתנגד. הרב בן דהןפלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, קיימה היום (ד'), דיון מיוחד בנושא המשרד לשירותי הדת, בו ניתנה סקירה מקיפה על פעילות המשרד על ידי סגן השר, הרב אלי בן-דהן.

בפתח הישיבה, ציינה ח"כ רגב את חשיבות המשרד לשירותי דת ואת עבודת הועדה בנושא שירותי הדת. "אני מבטיחה שוועדת הפנים תעסוק ותפקח בנושאי דת, ותביא לידי ביטוי את היכולת של כל אזרחי המדינה להתפלל במקומות הקדושים להם. כפי שאנו דואגים לנשות הכותל ולקשת רובינסון, כך נדאג גם שיהודים יוכלו להתפלל בהר הבית.  הדת שייכת לכל היהודים וחשוב שכל אזרח יהודי ירגיש את הקשר לתרבות שלנו, לתנ"ך ולירושלים. אני מקווה שהשר בנט ואתה, סגנו, מבינים את החשיבות של לתת שירותי דת לכלל האוכלוסייה ולא לקבוצה כזו או אחרת".

הרב בן-דהן סקר את פעילות משרדו. התחומים המרכזיים בהם נגע: מועצות דתיות, קבורה, נישואין, גיור, כשרות וזהות יהודית. הוא הגדיר את חזון המשרד: "לספק שירותי דת נגישים איכותיים וזמינים לציבורי היהודי במדינת ישראל, כאשר מדובר בכל הציבור היהודי ולא רק חלקו". הוא הדגיש כי "שירותי הדת ניתנים במסגרת ההלכה היהודית". 

הרב בן-דהן דיבר על כך שהמשרד מעוניין להפשיר את תקני רבני ההתיישבות ולאפשר מינויים של רבנים למושבים, דבר שלא קרה כבר 10 שנים. הוא הרחיב לגבי נושא המועצות הדתיות ואמר כי המשרד מעוניין לצמצם את מספר המועצות וכן לנתק את המועצות הדתיות מההליך פוליטי.

"ביותר  ממחצית המועצות הדתיות אין הרכב מסודר. אנחנו רוצים לנתק את כל התהליך הפוליטי הזה, אנחנו רצים שיו"ר המועצה הדתית ייבחר במכרז פומבי על פי אמות מידה מקצועיות. אנחנו מאמינים שבדרך הזו ייבחרו אנשים רציניים ומקצועיים ולא נגיע למצב שמועצה דתית מגיעה לגרעון".

סגן השר אמר כי בנושא הקבורה, המשרד יפעל לכך שכל אזרח ידע את זכויותיו וכי המשרד יפעל להאיץ את פיתוח מקומות הקבורה על מנת לפתור את בעיית הצפיפות. סגן השר הרחיב גם לגבי הרפורמה בהליך הנישואין ופתיחת אזורי הרישום, אשר לדבריו תיכנס לתוקף בעוד מספר שבועות. "פתחנו את אזורי הרישום כדי שכל אחד יוכל להירשם היכן שהוא רוצה. אדם יוכל לנוע למקומות אחרים אם השירות לא יהיה טוב. שעות הפתיחה יהיו אחרות ואדם לא יצטרך להפסיד עבודה".

כמו כן, סגן השר אמר כי הם מעוניינים להעלות הצעת חוק, אשר תמנע נישואין פרטיים, גיורים פרטיים וגירושין פרטיים. לדבריו אנשים פרטיים "עושים מזה קופה על חשבון הציבור".

הרב בן-דהן עסק גם בנושא הגיור שכעת הועבר למשרדו, ואמר כי יפעל לשפר את שירותי הגיור. לשאלת ח"כ מירי רגב, האם גם יוכלו להקל בהליכי הגיור ולהפוך אותו להליך פשוט יותר, ענה כי לא הם קובעים את ההליך, אלא הרבנות הראשית, אבל יעשו כמיטב יכולתם להנגיש גם את נושא הגיור לכל הציבור.

רגב שאלה את הרב בן-דהן האם משרדו יתנגד להארכת שעון קיץ. בתגובה השיב הרב ואמר כי "אין לנו סיבה להתנגדות. יום כיפור על פי ההלכה הוא 25 שעות לא משנה באיזו נקודת זמן". רגב ענתה לו בתגובה: "אני שמחה שזו תשובתך, אם אתה כאדם דתי אומר שזה לא יפריע למתפללים נוכל לחבר אוכלוסיות ולפעול יחד למען זה".