ספר חדש: אנשי פינות

בספר החדש, "אנשי פינות" מנסה הסופרת לספר את תולדות משפחתה, בבית, בו חיים בני משפחה מיוצאי הונגריה מתקופת השואה שאנו להם לפה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ג

אנשי פינות
אנשי פינות
כנרת זמורה ביתן

אנשי פינות
אסתי ג. חיים
הוצאת כנרת זמורה ביתן.

בית של ניצולי שואה הוא סיפור שחוזר לא אחת במחוזותינו. הסיפור  בדרך כלל ידוע ומוכר.

הורים, ניצולי שואה שאינם מרבים לדבר, הילדים בני הדור השואה מבינים זאת עם התבגרותם, ולעיתים רק בני הדור השלישי, בעקבות עבודת שורשים כזו או אחרת מצליחים לחדור מעט לנבכי הנפש של הסבא והסבתא.

בספר החדש, "אנשי פינות" (ספרה החמישי של אסתי ג. חיים) מנסה הסופרת לספר את תולדות משפחתה, משפחת מהגרים, החיה על פי תהום - עד להגעתה של אסתר־נייני מהונגריה באישון ליל, ב-1969. בבית, חיים בני משפחה מיוצאי הונגריה רדופי סיוטי אימי השואה , שבו גדלים גם דבורי שטרן ואחיה הקטן המתמודדים עם העבר המושתק (כמו שפתחנו), יחד עם ההווה הכואב של משפחה מרוסקת ולמודת סבל.

האמא חולה במשהו מעין מאניה-דיפרסיה, האב נעדר רוב הזמן מביתו מסיבות ותירוצים שונים (קשה לדעת אם נכונים הם אם לאו אבל זו העובדה בספר) וכשהוא כבר נמצא, הוא מתקשה לכבוש את כעסו על החיים שנקלע לתוכם. הסב הקשיש לכוד בזיכרונות מלחמה של עצמו – ועל כל אלה מנצחת ביד רמה וקשה במיוחד הסבתא, שממלאת את מקום האם הלא-מתפקדת ומגדלת את הילדים בדבר הקרוב ביותר לנורמליות שהיא מסוגלת לייצר.

אסתר נייני - פרועה, מהודרת, צחקנית מביאה עִמה יופי, חיוניות ומשב רוח של הערים הגדולות במרכז אירופה, ומפיחה רוח חיים חדשה בקרב כל בני הבית, ובעיקר בדבורי, שעד אז בילתה את רוב זמנה בדמיונות ובהתבוננות.

ואולם, בד בבד, בואה של אסתר פותח תיבות פנדורה שעד אז היו נעולות וחתומות, וגם מעצים את המתחים במשפחה, שהיו קודם לכן כבושים ומרומזים. דבורי הבוגרת, שנותרה לגור בבית הוריה, מדפיסה את סיפורה כדי שתוכל לשרוד, וכדי להאיר בזרקור את "אנשי הפינות", שלא יזכו להיכנס לשום ספר היסטוריה.

אסתי ג. חיים, שזכתה משכבר להכרה כאחת הסופרות הישראליות החשובות והבולטות, יצרה לנו עולם של  מסתורי העבר,  תוך  כדי יצירת תמונה מרהיבה מחייהם של שני דורות במדינת ישראל המתחדשת. חוברה לקרוא, להזדהות ולהבין שגם אנו חלק מאותם "אנשי פינות" שנועדו לתת קול בספר לדמויות שכביכול אינן מושמעות, כפי שנטען בגב הספר.

אסתי ג. חיים היא כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2003. הוצאת כנרת זמורה ביתן.