'איפה הכסף? באבטלה הסמויה שבצבא'

ח"כ פייגלין מציג תכנית שתגייס ותתגמל את המעוניינים להתנדב לצבא בעוד האחרים יקבלו הכשרת מינימום לשעת חירום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ג

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: פלאש 90

בעוד ימים אחדים תיפתח בכנסת 'השדולה לצבא מקצועי' בראשותו של חבר הכנסת משה פייגלין. בראיון ליומן ערוץ 7 הסביר פייגלין את עיקרי משנתו בסוגיית הצבא המקצועי וההתנדבותי שלדבריו יהפוך את צה"ל לקטן וחכם יותר וגם יסיר מסדר היום עוד סוגיה למריבה פנימית, סוגיית חובת הגיוס.

בראשית דבריו מזכיר פייגלין כי בשנת 67' ניהל צה"ל את ניצחונו הגדול כאשר במדינת ישראל היו רק כשני מיליון וחצי אזרחים ועם זאת הצליח צה"ל להכריע את הקרבות. כך גם במלחמת יום הכיפורים הוכרעו הקרבות למרות שהצבא היה אז קטן בהרבה. לעומת זאת כיום מחזורי הגיוס גדולים פי שלושה ובניגוד לימים עברו מדובר בגיוס לשלוש שנים ולא לשנה וחצי, ואף על פי שמרבית הלחימה היא אלקטרונית או כזו של יחידות קטנות מול לוחמת גרילה הרי שהצבא מגייס מספרי ענק של צעירים לשורותיו.

לטעמו מדובר בהוכחה לכך שמאחורי המספרים מסתתרת אבטלה סמויה חמורה בצה"ל, ואם שר האוצר שואל היכן הכסף הרי שהתשובה לפניו – החיילים המובטלים בצה"ל.

על מנת לפתור את המציאות המדוברת מציע פייגלין לגייס את כל ציבור המועמדים לשירות לחודשיים של הכשרה וחיול, אימון בסיסי שיתקיים בבסיסים המתואמים למגזרים שונים – בסיס לנשים בלבד, בסיס לחרדים שיתפקד בתקופת בין הזמנים וכיוצא באלה, ולאחר תקופה זו ישתחררו הצעירים לביתם ואל הצבא יצטרפו רק המעוניינים בכך כאשר המדינה תעניק למתגייסים שכר גבוה, מעמד ציבורי מכובד, קידום אקדמי והכשרה מקצועית. להערכתו בתנאים שכאלה "אין לי ספק שהתורים יהיו ארוכים. הצבא יהיה קטן וחכם".

ההכשרה המינימאלית שיעברו כלל הצעירים יאפשר להם להתגייס בשעת חירום.

פייגלין סבור שמהלך שכזה ישחרר סכומי כסף גבוהים ויביא לשירות רק את המעוניינים והמתאימים לכך. לדבריו הדיבור על שוויון בנטל אינו ענייני ומאחוריו עומדות סיסמאות העוסקות בכור היתוך ובמדורת השבט, אך לא במקצועיותו ויעילותו של הצבא כפי שראוי היה שיהיה. לדבריו אין להפוך את הצבא לפח שאליו מכניסים את מכלול הערכים במגמה לממשם.

במתווה שכזה, מקווה פייגלין, יהיה גם פחות נושא מרכזי אחד למריבות פנימיות בין הציבור החרדי לשאר חלקי הציבור בישראל.