די לניצול.
די לניצול.צילום: פלאש 90

אילנית סבן, תושבת אור עקיבא ואם לילד הלוקה באוטיזם מנסה לקדם הצעת חוק פרטית לסבסוד עובד זר עבור ילדים אוטיסטים, מהלך שישחרר את הוריו של הילד לצאת ולעבוד.

היום (ב') היא הגיעה למסדרונות הכנסת כדי להחתים את חברי הכנסת על ההצעה. ביומן ערוץ 7 היא סיפרה על המהלך וחשיבותו.

בראשית דבריה מציינת סבן כי פעילותה הנמשכת בשנים האחרונות לקידום החוק מתבצעת על ידי ארגון 'אהבה' המסייע לנכים וילדים נכים.

לדבריה הצורך בהצעת החוק המדוברת גובר לנוכח המציאות בה ילדים בעלי צרכים מיוחדים מתחת לגיל 18 אינם מקבלים תקציב לעזרה בתפקודם בבית. המשמעות עבור המשפחות היא שיעבוד כלכלי ומעשי לטובת הסיעוד לא נזקק הילד.

עוד היא מציינת כי בשישים אחוזים מהמקרים השארתו של ילד מוגבל במשפחה מובילה לגירושים ולפרידות של הורים, כפי שאירע אצלה עצמה. המשמעות בפועל היא מציאות קשה הרבה יותר, מציאות בה היא אינה יכולה לצאת לעבוד אלא להישאר בצמידות לילדה.

על המצוקה הבלתי אפשרית שעימה היא מתמודדת כתבה סבן לפני ימים אחדים ב'קיר' הפייסבוק של שר האוצר, שם תיארה במעין מכתב שכאילו נכתב על ידי בנה, שאינו יכול לדבר, על קשייו. מכתבה המרגש הניב תגובות רבות ואמהות רבות במצב דומה יצרו עימה קשר וסיפרו על קשייהן.

מנגד מדגישה סבן שאחזקת ילד בהוסטל עולה למדינה 12 אלף שקלים מדי חודש בחודשו, ובקשתה היא לאפשר לה בשליש מסכום זה להחזיק עובד זר שיוכל לטפל בבנה ולאפשר לה לצאת לעבוד. "כשמדובר בזוגות הורה אחד יכול לצאת ולעבוד, אבל אני לבד. תנו לי אפשרות לצאת לעבוד", היא מבקשת.

אל מול ההיגיון הפשוט והמתמטי שמציגה סבן עומדת המדינה שלפי שעה אינה מקדמת הצעת חוק ברוח זו. להערכתה הסיבה שמאחורי הסירוב היא רצון של המדינה לראות יותר ויותר ילדים נשלחים להוסטלים. היא מספרת על אמהות שמגיעות לוועדות שונות ושומעות שוב ושוב טענה וקריאה 'תשלחי את הילד להוסטל'. להערכתה מדובר ברצון להשיג תרומות המרוכזות מחו"ל אל ההוסטלים, ובנוסף היא מציגה תיאוריה מטרידה מאוד: "בהוסטלים רמת התחלואה גבוהה וכך גם התמותה. כשילדים גדלים במקומות כאלה ולא בבית הם מתים מוקדם", היא אומרת, מודעת היטב לממד הקונספירטיבי העולה מדבריה, ובכל זאת היא אומרת את הדברים.

כאמור, היום הגיעה סבן עם חברות נוספות למסדרונות הכנסת כדי להחתים את הח"כים על הצעת החוק הפרטית שלה. לדבריה יש התעניינות אך חברי כנסת רבים עסוקים סביב ועדות כלכלה ורווחה שונות. היא מציינת כי בקדנציה הקודמת קודם החוק על ידי השר כחלון, אך עם פרישתו הלך החוק אחורה, כלשונה. כעת היא מקווה ששר הרווחה הנוכחי, מאיר כהן, יבין למצוקתן ויירתם לפתרון הבעיה.