שטרן: רבנים ישקרו? לקצץ לישיבות ולתת לחיילים

ראש אכ"א לשעבר מבהיר כי הוא מתנגד להטלת סנקציות פליליות על משתמטים. בנוגע למסלול ההסדר הוא מציע לבצע 'בדק בית'.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ג

שטרן: רבנים ישקרו? לקצץ לישיבות ולתת לחיילים-ערוץ 7
מתרגש. אלעזר שטרן
פלאש 90
ראש אכ"א לשעבר, האלוף במיל' ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), מבהיר הבוקר (רביעי) כי יתנגד להטלת סנקציות פליליות על משתמטים משירות צבאי.

על רקע ועדת פרי שמתכנסת הבוקר לדיון משמעותי בסוגיית הגיוס, שטרן הדגיש את החשיבות של כניסת החרדים לשוק העבודה ואת הכסף שייכנס לקופת המדינה הוא מציע להעניק כתגמולים לחיילים משרתים ומשוחררים.

בהתייחסו לאפשרות של גיוס המוני של חרדים לשירות לאומי- אזרחי, טען שטרן כי מדובר במהלך לא רלוונטי. "אין צורך בכל-כך הרבה שירות לאומי. להקים שירות לאומי של עשרות אלפי אנשים זה להקים צבא חדש.

"מה תתן להם? לעשות ארבע שעות במשך שנתיים? ניתן להם את זה, אני חייב לתת להם את זה אבל אם אנחנו באמת רוצים להגן על עומס המשרתים הקיים - אז יש אפשרויות נוספות", אמר שטרן בראיון לגלי צה"ל.

האפשרויות שהציג שטרן הן להקים גדוד 'נצח יהודה' נוסף ולשחרר את הנותרים לשוק העבודה. "תן להם לתרום ותיקח את הכסף כבר מחר בבוקר לטובת חיילים שמשרתים".

בהמשך, אומר שטרן, "הם יבינו שיותר טוב להם לשרת, תעלה את התגמול והם יעזבו את הישיבה. צריך להפעיל קצת כוח, אבל אם נפעיל רק כוח לא נעשה שינוי אמיתי".

בנוגע להטלת סקנציות הסביר שטרן כי מי שימסור דיווח כוזב על מספר התלמידים בישיבות - לא ימשיך לסדר היום, "גם רבנים, בעיני זה חילול השם ובוודאי שצריכות להיות סנקציות פליליות, אבל השאלה היא מול האלפים שלא יבואו בכלל - אי אפשר להכניס אלפים לבתי הכלא".

"שלא יבואו, אבל אני לא אשלם לישיבות. כל שנה אוריד את מחיר התגמולים עד שאגיע ל-40 אחוזים פחות. את כל הכסף צריך לתת לחיילים משוחררים".

שטרן התייחס למסלול ישיבות ההסדר, הבהיר כי הוא תומך במסלול אבל במספרים קטנים יותר. "1,400 איש במחזור! כל חודש אני מוסיף להם שני גדודי מילואים. אם הם היו לומדים כל היום זה דיון אחד אבל אני יודע שמאות מהם אחרי השירות הצבאי בישיבה כבר לא באמת צריכים להיות במסלול של 'הסדר'. קח בחשבון שזה מסלול של חמש שנים. הילדים שלנו אחרי שעשו שלוש שנים בשנה החמישית הם כבר עושים מילואים.

"טוב לציונות הדתית אם יבדקו אותם ולא יאמצו תפוסי התנהגות חרדיים", אמר.