מוקד המחלוקת: כיצד יורכב הגוף הבוחר

בעוד בבית היהודי מבקשים להגביל את מספר חברי הגוף הבוחר שתמנה הממשלה - במפלגות הליכוד, התנועה ו'יש עתיד', מבקשים להגדיל המספר.

חזקי ברוך , כ"א בסיון תשע"ג

משרדי הרבנות הראשית
משרדי הרבנות הראשית
פלאש 90

מפלגת "הבית היהודי" סירבה הלילה (חמישי) להסיר את הווטו אותו הטילה על קידום "חוק שטרן" להוספת נשים והרחבת הגוף הבוחר לאחר שעמדתה בסוגייה זו לא התקבלה.

במפלגה ביקשו להקטין את מידת מעורבות הממשלה בהרכבת הגוף הבוחר אשר באה לידי ביטוי בהצעתו המקורית של ח"כ אלעזר שטרן, ובכך להקטין את הפוליטיזציה של הגוף הבוחר.

גורמים במפלגה הסבירו, כי החשש שעמד בבסיס עמדת הבית היהודי היה מניסיון להשתלטות חרדית חוזרת על הרבנות הראשית בחסות החוק החדש, השתלטות שתוביל לפגיעה נוספת במעמדן של הנשים, זאת למרות הגדלת מספר החברות בגוף הבוחר.

לטענת אותם גורמים, בכירים בליכוד מקדמים מועמד חרדי לכהונת הרב הראשי האשכנזי, זאת למרות ההשלכות שיהיו לכך על מעמדה של הרבנות הראשית.

נציין כי בהצעה שהעבירה סיעת הבית היהודי לח"כ שטרן ולנציגי הליכוד כהצעה נגדית להצעתם של שטרן והליכוד, נשמר היקף הייצוג הנשי בגוף הבוחר על אותו שיעור הקיים בהצעתו של שטרן, אולם הגוף הבוחר כולו קטן יותר מההצעה של שטרן ב-20 חברים ואמור לעמוד על 180 חברים במקום 200 בהצעת שטרן.

בסיעת התנועה תוקפים הבוקר את מפלגת "הבית היהודי" בשל נפילתו של חוק שטרן המרחיב את הגוף הבוחר. "הבית היהודי הכשיל חוק חשוב וערכי וכעת מנסה להפיל את האשמה על אחרים. אבל זה לא יצליח. אחריות על כך שמהלך היסטורי לשילוב נשים לראשונה בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים ייבלם, מוטלת אך ורק על כתפי המפלגה שטענה לפוליטיקה אחרת וערכית אבל מרגע לרגע מתבררת יותר ויותר כמפלגה דתית קיצונית שנשלטת בידי רבנים מדירי נשים. הבית היהודי הוא בית לגברים יהודים בלבד", נכתב בהודעת התנועה.

לאחר שהצדדים לא הגיעו הלילה להסכמות תקף שטרן את הבית היהודי, "הרבנים הקיצוניים השולטים בבית היהודי הם אסון לזהותה היהודית של מדינת ישראל".

"לאחר היעדרותם המבזה של רוב חברי הבית היהודי מההצבעה בכנסת על שילוב נשים בגוף הבוחר ולהטלת הוטו שלשום על קידום 'חוק שטרן' ועל אף שבשבועות האחרונים הושגו הסכמות בנוגע לסעיפי החוק, החליטו הלילה בסיעת הבית היהודי שלא להחליט כשחוסר ההחלטה הינה החלטה בפני עצמה", אמר שטרן.

"הבית היהודי הביא להפלת 'חוק שטרן' משיקולים פוליטיים צרים ובכך, לא רק שתרמו להדרת נשים אלא גם חיבלו אנושות בסיכויים לבחירתו של רב ראשי מקרב הציונות הדתית", אמר.

במפלגת הבית היהודי תקפו בחזרה את ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), "הבית היהודי בעד הרחבת ושילוב הנשים בגוף הבוחר, אבל נגד הניסיון להפוך את הרבנות לסניף של מרכז הליכוד. מוטב שח"כ שטרן יחדול מהספינים המוזרים ופשוט יביא להעברת החוק כפי שסוכם איתו", אמרו בבית היהודי.