הרב דרורי: חושש לישיבות ההסדר

ראש ישיבת ההסדר בקרית שמונה מגיב להחלטה להאריך את מסלול ההסדר בחודש אחד. "הישיבות יתפרקו. לא יעלה על הדעת".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ג

הרב דרורי: חושש לישיבות ההסדר-ערוץ 7
הרב צפניה דרורי
שלומי שלמוני
ראש ישיבת ההסדר בקרית שמונה, הרב צפניה דרורי, מגיב להחלטה להאריך את השירות הצבאי של בני ישיבות ההסדר ל-17 חודשים, חודש יותר מהקיים היום.

"לא יעלה על הדעת לעשות זאת. משמעות הארכת השירות היא שכל ישיבות ההסדר יתפרקו", אמר הרב דרורי לעיתון בשבע.

הרב דרורי, המכהן גם כרב העיר קרית שמונה, הסביר כי בחורים באים ל'הסדר' כדי ללמוד שלוש שנים לפחות. "הם רוצים להיות תלמידי חכמים. אם יאריכו את השירות, אפילו רק בחודשים אחדים, הם ילמדו פחות זמן בישיבה וישרתו יותר זמן פעיל בצבא".

לדבריו, משמעות ההחלטה היא שבחורים ילכו לישיבות בלא 'הסדר', או שהמסלול ישתנה והדבר יביא לאיבוד החשק של התלמיד ללמוד. כך או כך, הוא אומר, "מישיבות הסדר לא יצאו תלמידי חכמים. כמעט כל אנשי התורה של הציבור הדתי-לאומי צמחו מישיבות הסדר, והמהלך הפוגע הזה ישפיע בעוד מעגלים".

"תושבי ערי הפיתוח יפסידו את המערכת השלמה שמחזיקה את חיי הציבור והקהילה באזורים אלו, כי ישיבות ההסדר פעילות מאוד שם. הצבא עצמו יינזק כי התרומה של ישיבות ההסדר לצבא היא עצומה. יהיו פחות חיילים שיעברו ליחידות שנחלשות ושיעשירו אותן גם בהעלאת המוטיבציה", אמר.

הרב דרורי מזכיר כי חייל רגיל "משרת רק 36 חודשים במסגרת צבאית, ואילו בן ישיבה נמצא 60 חודשים במסגרת צבאית, כך שאין מקום להשוואה או לדיבורים על שוויון", אמר הרב והוסיף כי גם החודש הנוסף האמור להתווסף לשירות הצבאי, לא יבוא לידי יישום בסופו של דבר. "הוספת החודש אפשרית רק בחלק מן הישיבות, ואני משער שהצבא לא יעמוד על זה, כי הוא גם לא משתלב בתכנית האימונים של צה"ל".