"הצבא יישאר ממלכתי". גנץ
"הצבא יישאר ממלכתי". גנץ פלאש 90

ערב הוקרה למערך המילואים התקיים הערב (חמישי) באוניברסיטת תל-אביב, בסימן "40 שנה למלחמת יום הכיפורים".

מדובר צה"ל נמסר כי מערכת הביטחון מצדיעה לחיילי ומפקדי מערך מילואים ולבני משפחותיהם, "על התרומה לאורך השנים, הנתינה וההקרבה, רוח ההתנדבות ותרומתם לביטחון מדינת ישראל.

"מערך המילואים מהווה כוח מכריע ומרכיב בסיסי בעוצמתו של צה"ל, בימי רגיעה ועיתות חירום באוויר, בים וביבשה". במסגרת ערב זה, צה"ל הוקיר תודה גם למעסיקים של אנשי המילואים, אשר מכירים בחשיבותם ובערכם, מסייעים ומבינים את העומס הרב המוטל על כתפיהם.

שר הביטחון, רא"ל במיל' משה (בוגי) יעלון, התייחס לנושא השוויון בנטל ואמר "כמי שנשאו כבר שתיים-שלוש אלונקות לאורך שירותם, אתם יודעים כמה קשה לשאת את האלונקה כשהמשא אינו מתחלק שווה בשווה בין כל אלו שאמורים לקחת חלק במשימה".

יעלון הוסיף ואמר כי "במשך זמן רב מדי נטל האלונקה לא התחלק באופן הוגן, ואת ההשפעות הרגשתם אתם, בראש ובראשונה במספר הצווים שהגיעו אליכם מדי שנה לתיבת הדואר. אך בעיקר בתחושה שלא כל חלקי העם שותפים בשירות בצה"ל, ובנשיאה באחריות הכלכלית, גם – כן".

בהתייחסו לגזירות הכלכליות שלא פוסחות על מערכת הביטחון, יעלון אמר כי "מערכת הביטחון וצה"ל אינם מנותקים מהמציאות הכלכלית שהתרגשה עלינו, וגם כאן נדרשת השתתפות בנשיאה באחריות. אנו נכונים לכך, אך עושים זאת בלב כבד ובדאגה גדולה נוכח המציאות הביטחונית המורכבת שניצבת בפנינו, שכן המחיר אינו קל והסיכונים שאנו נוטלים אינם פשוטים.

"בתקופה הקרובה ניאלץ לבצע הורדה משמעותית של כמות האימונים, לקצץ בתקנים ואף לסגור יחידות. עם זאת נעשה ככל הניתן, האפשרי ומעבר לכך, כדי לצמצם את הפגיעה בכשירות ובמוכנות של היחידות, ובהתעצמות".

מצדיעים למילואימניקים
מצדיעים למילואימניקים (אריאל חרמוני - משרד הביטחון)

בימים אלה, אמר באירוע הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, "בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון, אנו נאלצים להשתנות ולעדכן את תוכניות העבודה בכל המערכים בצה"ל, עד כדי התאמות בגודל סדר הכוחות והרכבו. בבואנו לממש את השינויים הנוצרים מתוכניות אלו, עלינו להמשיך ולשמר את המוכנות ואת ביצוע האימונים במיוחד במערך המילואים.

"חשוב שתדעו שגם בהמשך, על אף קשיי התקציב ובצד ההתאמות, נפעל ונמצה את הדרך לשמר הכשירות ולהביא את הביטוי וגם את התגמול הנכון והראוי לאלו שמשרתים ועושים במילואים", דברי גנץ.