שופט מחוזי: עררים רבים ללא הצדקה

שופט המחוזי בירושלים תקף את המשטרה על רקע פרשת המעצרים של החשודים בהצתת שדה ערבי בכפר זיף בדרום הר חברון.

ישי קרוב , כ"ה בסיון תשע"ג

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה היום (שני) כי החשוד החמישי בפרשת הצתת שדה ערבי בכפר זיף בדרום הר חברון, ישוחרר ממעצרו. כך נמסר מעמותת 'חננו'.

אתמול האריך בית משפט השלום את מעצרו של החשוד עד ליום רביעי הקרוב, זאת לאחר שלטענת המשטרה לא הספיקה לבצע את פעולות החקירה הנדרשות עקב העררים בעניינו של החשוד.

בעקבות כך הגישו בעמותת 'חננו' ערר לביהמ"ש המחוזי, ערר שכאמור התקבל היום ע"י השופט רם וינוגרד.

תחילת הפרשה ביום שלישי שעבר אז הרסו כוחות הביטחון בית בחוות מעון שבדרום הר חברון. לטענת המשטרה, בעקבות ההרס הוצת שדה קוצים הנמצא בבעלות ערבי מהכפר זיף, הסמוך לחוות מעון.

כשעתיים לאחר ההצתה עצרו כוחות הביטחון, שנפרסו באזור בכדי להבטיח אי פגיעה בערביי האזור כתגובה להרס, רכב ובו חמישה צעירים יהודים, שניים מתוכם קטינים, בחשד למעורבות בהצתה.
 
יום לאחר מכן הורה ביהמ"ש שארבעה מתוך חמשת החשודים ישוחררו כיוון שאין כל ביסוס לקשירתם למעשה. נהג הרכב נותר במעצר בכדי לאפשר למשטרה להשלים את פעולות החקירה הנדרשות. 

בדיון שהתקיים היום בביהמ"ש המחוזי, קיבל כאמור השופט רם וינוגרד את ערעורה של העמותה לפיה מגוכך לטעון כי לא היה למשטרה די זמן לחקור את החשוד כיוון שהתייצבה לדיונים בעררים שהוגשו.

לדברי עו"ד בן גביר, לדיונים התייצב חוקר אחד בלבד ובנוסף את אחד העררים הגישה המשטרה בעצמה.

בהחלטתו כתב השופט וינוגרד, "אעיר כי המשיבה אכן אינה יכולה להעלות את הטענה שלנוכח ערר שהוגש על ידה היא זקוקה לפרק זמן נוסף לעריכת החקירה. והדברים קל וחומר על רקע תוצאות הערר ועל רקע המגמה הברורה של המשטרה להגיש עררים רבים ללא כל הצדקה בתקופה האחרונה". בעל פה הוסיף השופט וינוגרד שאכן לא זכורה לו תקופה מרובה כל כך בעררי סרק מצד המשטרה.
 
בתגובה להחלטה אמר עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את החשוד מטעם 'חננו', כי, "מזה כמה שבועות שאנחנו מרגישים מגמת עליה במעצרים של צעירי הגבעות ופעילי ימין, וכן התנהלות חסרת כל בסיס משפטי כאשר המשטרה והפרקליטות מציפים את בית המשפט בשלל בקשות סרק".

"אני מקווה שבעקבות החלטתו של בית המשפט המחוזי מהיום והחלטות נוספות שעמותת חננו קיבלה בשבועות האחרונים, יפנימו במשטרה את המסר, ויפסיקו לעצור לשווא את הצעירים, במקביל יוגשו תביעות כנגד המשטרה בגין אותה התנכלות. עצוב מאוד ששר מטעמו של ליברמן עומד היום בראש המערכת וזה לא מפריע לשוטרים, לרדוף ולהתנכל לאנשי ימין. ההתנכלות הזאת חייבת להיפסק".