אירועי 100 שנה להולדת בגין נפתחו בעיר הולדתו

בעיר ברסט שבבלרוס נפתחה סדרת אירועים לציון 100 שנה להולדתו של ראש ממשלת ישראל המנוח, מנחם בגין.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשע"ג

אירועי 100 שנה להולדת בגין נפתחו בעיר הולדתו-ערוץ 7
בית משפחת בגין בבלרוס
רומן קוגן, באדיבות לימוד FSU

בטקס שנערך היום (שלישי) בעיר ברסט בבלארוס, עיר הולדתו של ראש ממשלת ישראל המנוח, מנחם בגין, נפתחו באופן רשמי אירועי 100 שנה להולדתו שייערכו בחודשים הקרובים ברחבי העולם.

האירוע, שאורגן ע"י ארגון 'לימוד FSU' ומרכז מורשת בגין, התקיים בסמוך לביה"ס תחכמוני ברחוב קוייבישייבה 49 בעיר ברסט שבו למד מנחם בגין למד בילדותו, והוא פתח באופן רשמי סדרה של אירועים שיתקיימו במהלך החודשים הבאים לציון 100 שנה לראש הממשלה המנוח וזוכה פרס נובל לשלום. משתתפים באירוע כללו כ-200 חברי הקהילה היהודית המקומית, חברי משלחת מטעם לימוד FSU ונציגי מרכז מורשת בגין.

ב'לימוד' מספרים כי לפני מלחמת העולם השנייה חיו בעיר ברסט כ-26 אלף יהודים. רק 19 שרדו את השואה. כיום חיים בעיר כמה מאוד יהודים. האירוע היום התקיים במסגרת פסטיבל לימוד FSU שנערך לאורך כל השבוע ברחבי בלארוס.

"הקהילה היהודית בברסט נתנה היום הרבה כבוד לאחד מבניה המפורסמים ביותר באירוע שהיה מאוד מרגש", ציין הרצל מקוב, מנהל מרכז מורשת בגין. "אין מקום ראוי יותר לפתוח את אירוע שנת המאה למנחם בגין מאשר העיר שבה הוא נולד ושממנה יצא למסע המדהים של חייו".

מנחם בגין נולד בעיר ברסט, בלרוס, ב-16באוגוסט 1913, הוא היה ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל וכיהן בתפקיד בין השנים 1977-1983. הוא היה יו"ר של תנועת הליכוד. ב-1978 בגין קיבל פרס נובל לשלום על הסכם השלום עם מצרים כחלק מהסכמי קמפ דיויד.

"אנחנו גאים שהייתה לנו ההזדמנות לפתוח את אירועי 100 שנה למנחם בגין שיתקיימו ברחבי העולם", מסר חיים צ'סלר, מייסד לימוד FSU. "בגין הוא לא רק היהודי המפורסם ביותר שחי בברסט, אלא יוצא העיר המפורסם ביותר בעולם, וניכר שגם תושבי העיר הלא יהודים מתחילים להבין את זה".

השלט בחזית בית הספר. צילום: רומן קוגן (באדיבות 'לימוד FSU)