אזור התעשייה ברקן
אזור התעשייה ברקן פלאש 90

מסמך של משרד החוץ מציג את עמדתה הרשמית של ישראל בסוגיית סימון מוצרים המיוצרים במפעלים ישראליים בשטחי יהודה ושומרון.

על פי מסמך זה תבהיר ישראל הרשמית כי סימון מוצרים יביא בראש ובראשונה לפגיעה כלכלית באוכלוסיה הפלשתינית.

המסמך קובע כי על פי עדויות שונות שהגיעו למשרד החוץ קיימת מגמה לסימון מוצרים המיוצרים בישובים היהודיים ביו"ש וזאת מטעמים אידיאולוגיים מסוימים ואולם "חרם על מוצרי התנחלויות יכול להשפיע לרעה על הכלכלה הפלשתינית", קובע המסמך המציין כי לפגיעה ברמת הכלכלה הפלשתינית עשויה להיות השפעה גם על הנכונות להגיע למו"מ מדיני ועל היציבות האזורית.

המסמך מציג נתונים ולפיהם כ-22,500 פלשתינים מועסקים ביישובים ישראליים ביהודה ושומרון.

להערכת משרד החוץ תיוג מוצרים המיוצרים בהתנחלויות עשוי להוביל לירידה בביקושים, מהלך שיביא לאובדן משרות בקרב הפלשתינים. "אבטלה בקרב הפלשתינים בגדה המערבית כבר עומדת מעט מעל 20% (הלשכה מרכזית הפלשתינית לסטטיסטיקה 2012)", מזכירים מנסחי המסמך.

עוד מצוין כי הישובים היהודיים ביו"ש מזמנים תעסוקה לצעירים פלשתיניים ללא הבדל של גיל או מצב משפחתי וזאת בניגוד למתרחש בשאר חלקי הארץ, שם אישורי עבודה תלויים בהיות העובד מעל גיל 26 ונשוי, בשל שיקולי ביטחון.

עוד מזכירים מנסחי המסמך את הפער בשכר ברש"פ לעומת זה המשולם במפעלים יהודיים ביו"ש. מדובר בפער של למעלה מ-88 אחוזים בממוצע. על פי הערכות מרוויחים כלל הערבים המועסקים במפעלים אלה מדי יום סכום של מיליון דולר. "הכנסה זו היא מקור חיוני של הון לתושבי הגדה המערבית ולכלכלה של הרשות הפלשתינית. זוהי מקבילה של כמעט 9% מהתקציב השנתי הכולל של הרשות הפלשתינית בשנת 2012, שהסתכם ב -3.1 מיליארד דולרים", נכתב במסמך.

בסעיף המסקנות נכתב במסמך כי "ברור כי לתעסוקה ביישובים יהודים יש השפעה חיובית על האוכלוסייה בשטחי הרשות הפלשתינית ועל הכלכלה הפלשתינית. הדבר מחזק את הכלכלה על ידי מתן הכנסה משמעותית, ירידה באבטלה, מגוון רחב של מקומות תעסוקה, וכן תורם להון אנושי הפלשתיני ולפיתוח הכלכלה הפלשתינית".

לנוכח כל זאת, נכתב כי "לתיוג מוצרים המיוצרים בהתנחלויות ישראליות יכול להיות השפעה ישירה ומזיקה על רמות הכנסה, אבטלה נוער ומקורות ההון, בנוסף לפגיעה בפיתוח טכנולוגי, ארגוני וניהולי של הכלכלה הפלשתינית".

במשרד ראש הממשלה מסרבים להתייחס הבוקר (רביעי) לדבריו של שגריר האיחוד האירופי לערוץ 7 ולפיהם תיוג מוצרי ההתנחלויות נעשה על דעת ממשלת ישראל. במשרד ראש הממשלה הגיבו לדברים ואמרו שהמשרד "מסרב להתייחס לתוכן הדברים".

לעיון במסמך המלא (אנגלית) לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו