פינוי מוקשים. ארה"ב מוכנה לסייע
פינוי מוקשים. ארה"ב מוכנה לסייעפלאש 90

נתונים מדאיגים הועלו במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון היום (רביעי) בנושא בחינת סטטוס פעילות הרשות לפינוי מוקשים.

בצלאל טרייבר, סגן מנכ"ל משרד הביטחון, חושש שמבנה התקציב הנוכחי ידחק את סוגיית פינוי המוקשים עשרות שנים קדימה.

יו"ר הוועדה ח"כ אביגדור ליברמן (הליכוד ביתנו) ציין בפתח הישיבה כי "האחריות המוטלת על אנשי המנהלת היא עניין של פיקוח נפש. חשוב מבחינת הוועדה לוודא שתקציבה של המנהלת לפינוי מוקשים איננו עולה על מוקש. יוצא לי לא אחת להסתובב ברמת הגולן ובדרום הארץ ואני מתרשם שבמקומות רבים הסימון של שדות המוקשים מאוד לא בולט".

"הרבה יותר קל וזול לפחות בשלב הראשון, עד שיפנו את השדות באופן סופי, לגדר את השדות ולסמן אותם באופן ברור יותר. עוד הוסיף ח"כ ליברמן כי "חשוב להדגיש כי למול הבעיה התקציבית המידית של הרשות, כל השדות שפונו עד עכשיו הועברו לחקלאי הדרום שהחלו מיד לייצא את היבולים לחו"ל במיליונים. המשמעות היא שמעבר לרווח הבטיחותי שנקבל מפינוי המוקשים, הרי שיש כאן רווח כלכלי משמעותי למדינת ישראל בעיקר כשהתוספת התקציבית איננה גדולה למול התרומה העצומה".

סגן מנכ"ל משרד הביטחון הדגיש בדיון כי "בפועל פוטנציאל הרשות רחוק מאוד ממצוי בעיקר בשל מגבלות תקציביות העומדת על פער של 23 מיליון שקל. אם לא היינו מוגבלים בהיבט הכספי והתקנים הנוספים שהובטחו היו עומדים לרשותנו, היינו יכולים להרחיב את פעילות המנהלת עד פי שתיים ויותר. בתקציב הנוכחי שעומד לרשותנו פינוי של כל שדות המוקשים בארץ יימשך לפחות עוד 50 שנה".

ארוין לוי, ראש הרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון ציין כי "מרגע שהמנהלת החלה לפעול הספקנו לפנות באופן סופי שלוש שדות מוקשים שמוגדרים כשדות שאינם נחוצים לביטחון המדינה מתוך סה"כ השדות הפרוסים על 130 אלף דונם". לצערנו עד לשלב הנוכחי הצלחנו לגייס כסף מתרומות לטובת תפעול המנהלת רק מקרן אחת".

עוד על ההספק של המנהלת ניתן היה ללמוד מדבריו של מרסל אביב, ראש חטיבת תכנון וביצוע הנדסי במשרד הביטחון שאמר כי "נכון להיום מאז שהמנהלת החלה לעבוד, הצלחנו לפנות כ 30 אלף מוקשים מסוגים שונים בשלושה אתרים. מבחינתנו כשאנחנו מסיימים מבצע פינוי אנחנו חותמים על השדה ברמת וודאות מוחלטת. כל

פינוי של שדה מוקשים לוקח לפחות 10 חודשים. לעיתים מצאנו מוקשים גם בעומק של מטר וחצי. בשדות המוקשים שהוטמנו על ידי צה"ל קל לנו יותר לפעול מאחר ואנחנו נגישים למפות המדויקות שסימן צה"ל. לעומת זאת כאשר אנחנו עובדים על שדה מוקשים ברמת הגולן שהוטמן על ידי הסורים, העסק הרבה יותר מורכב ומסוכן מאחר ואין לנו כל מפה שתעמוד לרשותנו".

ח"כ מאיר שיטרית (התנועה) טען בדיון כי "נכון יהיה לבחון את האפשרות שמנהל מקרקעי ישראל  יממן חלק מהוצאות התפעול של המנהלת לפינוי מוקשים מאחר והמנהל משווק את שדות המוקשים לחקלאים ויזמים מיד לאחר שפונו, ובתהליך זה הוא מכניס לקופתו הרבה מאוד כסף".