3 חודשי מאסר לנאשמים בפרשת "המרגלים"

עונש של 3 חודשי מאסר בפועל נגזר על עקיבא הכהן ואפריים חייקין, נאשמי פרשת ה"מרגלים". מאיר אטינגר נידון למאסר כאורך תקופת מעצרו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ג

3 חודשי מאסר לנאשמים בפרשת "המרגלים"-ערוץ 7
מעצר הפעילים
פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יורם נועם, גזר את עונשם של שלושה מתוך חמשת נאשמי פרשת "המרגלים", מפעילי חמ"ל המאחזים, במסגרת הסדר טיעון בעניינם.

גזר הדין ניתן כעת, לבקשתם של עקיבא הכהן ואפרים חייקין, אשר ביקשו להישפט למאסר מוקדם ככל הניתן על מנת לסיים את ריצוי עונש המאסר עליו הוסכם בהסדר הטיעון עוד לפני חגי תישרי.

הנאשם השלישי שדינו נגזר היום, מאיר אטיטנגר, שהה במעצר תקופה ארוכה ועל כן לא ירצה כל תקופה נוספת במאסר. גזר דינם של שני נאשמים נוספים, אלעד מאיר ודוד צבי אליהו, ינתן רק לאחר תסקיר שירות מבחן בעניינם.

השופט נועם גזר על עקיבא הכהן ואפרים חייקין, על פי עסקת הטיעון, מאסר בפועל לתקופה של שלושה חודשים ויום אחד (זאת בניכוי תקופות המעצר שריצו השניים, באורך של בין שבועיים לחודש). על השניים נגזר גם מאסר על תנאי לתקופה של ארבעה חודשים.

אטינגר נידון כאמור למאסר בפועל לתקופה החופפת את מלוא תקופת מעצרו – מיום 14.12.11 עד ליום 15.1.12, ומיום 30.6.12 עד יום 26.12.12. גם עליו נגזר מאסר על תנאי של 4 חודשים.

במסגרת הסדר הטיעון הודו השלושה בעבירה של איסוף ידיעות בעלות ערך צבאי ובעבירת קשירת קשר לביצוע שתי עבירות עוון.

השופט נועם ציין, כי "לנוכח מהות העבירות ונסיבות ביצוען, העונש ההולם הִנו מאסר בפועל, זאת משיקולי גמול והוקעת המעשים, מטעמים של הגנה על שלום הציבור, ולתכלית של הרתעה אפקטיבית – אישית וכללית. כאמור, הצדדים הגיעו להסכמה לעניין העונש; והלכה פסוקה היא, כי ככלל, על בית-המשפט לקיים הסדרי טיעון בשל הטעמים הקשורים בחשיבותם ובמעמדם של הסדרים אלו".

"החלטתי שלא להתערב בהסדר הטיעון, בפרט כאשר המאשימה הגיעה להסדר, בין-השאר משיקולים ראייתיים. ההסדר מאזן בצורה מידתית והולמת בין מכלול שיקולי הענישה, ומביא בחשבון, מחד גיסא – את חומרת העבירות ונסיבות ביצוען, ומאידך גיסא – את נסיבותיהן האישיות של הנאשמים והודאתם בביצוע העבירות", הוסיף השופט.

נזכיר כי בחודש דצמבר האחרון, שנה לאחר מעצרם ולאחר שהואשמו בתחילה בהאשמת ריגול, הושגה עסקת טיעון בין הפרקליטות לסניגוריהם של הנאשמים בפרשת חמ"ל המאחזים, או בשמה האחר, פרשת 'המרגלים'. 

בעמותת 'חננו' הזכירו אז את ראשית השתלשלות הפרשה: "לפני קצת יותר משנה הודיע שר הביטחון כי בכוונתו להרוס מספר שכונות לא חוקיות בשומרון. בין השכונות היו מצפה יצהר שביצהר ורמת גלעד הסמוכה לקרני שומרון. בימים שסביב הפינוי התארגנו פעילי ימין באזורים המיועדים להרס והעבירו מידע על תנועת כוחות ההרס, בכדי לסכל את המהלך. לאזור הגיעו בחורי ישיבות ופעילי ימין רבים על מנת לסכל את המהלך".

לנוכח מידע שהגיע מהדלפותיהם של חיילים הגיעו הפעילים אל האזורים שבהם התרכזו חיילי צה"ל שהתכוננו להרס. "באחד המוקדים", מספרים ב'חננו', "מול חטמ"ר אפרים, הפגינו כמה עשרות של בחורי ישיבה שבשלב מסויים נכנסו לתוך הבסיס בכדי לנסות ולמנוע מהחיילים להשתתף בהרס. הכניסה הלא חוקית לבסיס גררה אחריה תגובות קשות בפוליטיקה ובתקשורת הישראלית ודרישה למיצוי הדין עם המתפרעים".

כזכור, ימים אחדים לאחר מכן פשטו כוחות משטרה ושב"כ על דירה בקריית משה בה לפי החשד רוכז כל המידע על תנועות הצבא ומשם אורגנו ההפגנות ברחבי השומרון.

בתום הפשיטה נעצרו מספר פעילים ובהם מספר קטינים. מאוחר יותר שוחררו חלק מהעצורים, ולעומת זאת שלושה מתוכם, דוד צבי אליהו, אפרים חייקין ומאיר אטינגר, נשארו עצורים בחשד להפעלת חמ"ל המאחזים.

מאוחר יותר נעצרו גם אלעד מאיר, מחנך תושב חרשה, ועקיבא הכהן, חקלאי תושב יצהר, בחשד למעורבות בפרשה.

עוד מזכירים ב'חננו' כי בתחילה הודיעה הפרקליטות עלכוונתה להאשים את החמישה בעבירה החמורה של ריגול. בהמשך חזרה בה הפרקליטות מסעיף הריגול והאשימה את החמישה בסעיף "איסוף מידע בעל ערך צבאי". בארגון מצינים כי מדובר בסעיף חוק מימות המנדט הבריטי שעד היום לא נעשה בו שום שימוש כלפי יהודים מאז קום המדינה.

במשך כל השנה הוחזקו החמישה בתנאי מעצר בית מגבילים ביותר, בין היתר נאסר עליהם במשך תקופה ארוכה להשתמש בטלפון, באינטרנט, או בכל אמצעי תקשורת אחר. על אף שחלק מהמגבלות הוסרו, החמישה עדיין שוהים במעצר בית, כבר שנה שלימה. אחד החשודים, מאיר אטינגר, הושם במעצר עד תום ההליכים לאחר שנתפס כשהוא מחוץ לביתו בלא ליווי לפני מספר חודשים ובכך הפר את תנאי המעצר בית.

במשך תקופה זו התנהל מו"מ בין סנגוריהם של הנאשמים לבין הפרקליטות ובחודש דצמבר נחתמה בביהמ"ש עסקת הטיעון שכוללת בתוכה הודאה והרשעה של 3 מתוך החמישה בסעיף של איסוף מידע בעל ערך צבאי, ובהודאה והרשעה של השניים האחרים בקשירת קשר לביצוע העבירה באותו הסעיף.

על פי הסיכום נקבע כי על עקיבא הכהן, אפרים חייקין ומאיר אטינגר ייגזרו שלושה חודשי מאסר בפועל, מהם ינוכו הימים בהם ישבו במעצר. מאיר אטינגר ישוחרר לאלתר כיוון שכבר ריצה למעלה משלושה חודשי מאסר. השניים הנוספים, אלעד מאיר ודוד צבי אליהו, ירצו את עונשם בעבודות לשירות הציבור.