ספרים
ספרים צילום: פלאש 90
בכתבה זו, השלישית בסדרת הכתבות לרגל שבוע הספר, נתמקד בהוצאת הספרים של מכון 'יד יצחק בן צבי'.


מנהל ההוצאה, בני וכסלר, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 כי אמנם הוצאת הספרים קמה עם הקמת יד בן צבי בשנת 1969 אבל קדם לה מכון המחקר שהקים הנשיא בן צבי בשנת 1947 - ערב ההצהרה באו"ם על מדינת ישראל.


המכון עוסק בחקר קהילות ישראל שאינן אשכנזיות, זאת לאחר שבדרכו לארץ עבר בן צבי דרך טורקיה ונחשף לתרבות יהודית שלא הכיר. הדבר השני שמכון המחקר עוסק בו הוא ההיכרות עם ארץ ישראל.


בהוצאת הספרים של המכון מתמקדים באותם שני תחומים שקבע הנשיא בן צבי. וכסלר סיפר כי חלק מהספרים הם ספרים מחקריים כבדים המיועדים לאנשי מחקר, "ויש הספרים המספרים על הקהילות היהודיות בצורה מדעית ומחקרית אבל בצורה פופולארית ועממית עם תמונות - כך שהם מתאימים לאדם מן השורה".


המכון מוציא גם ספרים לנוער בהם ספרים על מה שהגדיר וכסלר, "גיבורי תרבות בארץ ישראל החדשה שהיתה להם השפעה על ההתיישבות". בין הספרים ניתן למצוא ספרים על הרב קוק, הלל יפה, הרב עוזיאל, ביאליק ועוד.


וכסלר הדגיש כי כל הספרים של הוצאת יד בן צבי עוברים מחקר ואין ספרים שאין להם רקע הסטורי, "הכל נבדק בצורה מושכלת ויש ועדה מדעית המלווה את הוצאת הספר ומאשרת האם הוא יכול לצאת לאור תחת ההוצאה".


בעידן הטכנולוגיה, ציין וכסלר, יש מאבק על מקומו של הספר ולצורך כך יש כותרים של ההוצאה - בעיקר מחקריים, שנמצאים בצורה דיגיטלית במקומות שונים, "היעד של ההוצאה הוא מילוי האג'נדה של יד בן צבי - להנחיל את נושא חקר ארץ ישראל - ויש מקומות שויתרנו על ההכנסות כדי לעמוד במשימה".