חברי הכנסת: האוצר מתנכל לעמותות

מנהלי עמותות ופעילים חברתיים הגיעו לדיון בנוהל התמיכות החדש לעמותות. "המדינה פוגעת בכל העמותות בגלל כמה עבריינים", טענו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ב' בתמוז תשע"ג

ישיבת ועדת החינוך
ישיבת ועדת החינוך
צילום: מ"ג

ועדת החינוך של הכנסת התכנסה היום (שני) לדון בנוהל החדש של תמיכות לעמותות אשר נחתם על ידי שר האוצר היוצא, ד"ר יובל שטיניץ, יומיים לפני הבחירות האחרונות.

לדיון הגיעו נציגי עמותות תרבות, רווחה וחינוך ממגזרים שונים, אשר מחו על הנוהל החדש המחמיר באופן חריג את הסנקציות על עמותות שאינן עומדות בכללי הדיווח המחמירים, ואף חושף את חברי ועד העמותות, מתנדבים אף הם, לתביעות אישיות בגין מחדלי העמותה.

בדיון השתתף סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן (הבית היהודי) שהביע תמיכה בטענותיהם של נציגי העמותות, יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע (עבודה) וחברי כנסת מסיעות שונות.

נציין כי בין העמותות אשר עשויות להיפגע כתוצאה מהשינוי נמצאות עמותו מוכרות וידועות דוגמת פעמונים, בית איזי שפירא, על״ם, אנ"א ועוד.

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) אמר בראשית הדיון, כי "הנוהל הוא דרקוני, הוא מעמיד את העמותות כחשודות בגניבה. באופן אוטומטי". 
 
מנגד, סגן החשב הכללי, יאיר טל, טען כי "יש עמותות רבות שעושות בעיות, לכן הנוהל מטיל חבות אישית על נושאי משרה". טל דחה את הטענות על סנקציות לא מידתיות, וטען כי "בנוהל החדש נקבעה מידת סנקציות מידתית ומודרגת, אין שלילה מוחלטת של כספי תמיכה, אין כזה דבר".
 
חה"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה) דחה את הדברים ואמר, כי "להעניש עשרות אלפי עמותות בגלל עמותות בודדות שמרמות הוא דבר לא מידתי". הרצוג הקריא בפני חברי הועדה את הנוהל, לפיו חברי הועד חותמים כי "כחברי הנהלת הגוף ברור לנו כי אנו חבים חבות אישית הן בנזיקין והן בפלילים וכי לא נוכל להסתתר מאחורי מסך התאגדות כלשהו, וכי משרד החינוך יוכל לתבוע מאיתנו את הכספים". 
 
הרצוג הוסיף ותקף את אנשי האוצר ואמר, כי "אי אפשר להגיע אליכם. עמותות לא יכולות להגיע אליכם. הגיע הזמן שתשמעו באוצר את מה שאנו מקבלים פניות מבוקר עד ערב".
 
יו"ר הועדה, ח"כ מצנע הצטרף לטענות וציין, כי "הדרך אליכם היא דרך ייסורים. רוב הכספים לא ניתנו עדיין לעמותות. זה פשוט אבסורד". חה"כ אברהם מיכאלי ביקש לדחות את ישום הנוהל ולדון בו מחדש". 

מצנע הוסיף ושאל את נציג משרד המשפטים, האם כאשור הנוהל חובר הם הבינו את המשמעות לאותם אלפי מתנדבים המשרתים בעמותות בהתנדבות? לדבריו, "המדינה עושה לעצמה עבודה קלה. במקום למצות את הדין עם העבריינים היא מטילה הגבלות קשות על כולם". 

סגן שר החינוך, אבי וורצמן, ציין בדיון, כי פנה בעניין לשר האוצר ובעקבות כך הוחלט יחד עם סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי, להקים ועדה משותפת למשרד האוצר והחינוך יחד עם ארגונים מרכזיים כדי לדון בפרטי הנוהל ולבחון שינויים.

סגן שר החינוך ברך על קריאתו של יו"ר ועדת החינוך חכ מצנע בתום הדיון, להקפיא את הנוהל עד 2014 עד אז יבחנו הנהלים כראוי ויערכו השינויים הנדרשים. 

לדברי וורצמן, "נוהל האוצר הוא חשוב מאוד בהגדרת שיתוף הפעולה בין המדינה למגזר השלישי.  ראוי לתת כללים ברורים על מנת לשמור על מנהל תקין והוגנות בתמיכה בארגוני המגזר השלישי אך יחד עם זאת חשוב לשים לב שתוך כדי כך איננו פוגעים בחלק גדול מהם".