מתריע. סגן שר החוץ אלקין
מתריע. סגן שר החוץ אלקין פלאש 90

סגן שר החוץ, חבר הכנסת זאב אלקין, המבקר במוסקבה סיכם ביומן ערוץ 7 את ביקורו שם והתייחס גם לשיחותיו האחרונות באיטליה ובוותיקן, בין השאר בסוגיית ההסכמים הנדל"ניים בין ישראל והוותיקן.

במהלך השיחות חתם אלקין על הסכם שיתוף פעולה בין משרד החוץ הישראלי לבין משרד החוץ הרוסי. ההסכם נחתם מול סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב, המכהן גם כנציג לענייני המזרח התיכון.

הסכם שיתוף הפעולה יכלול שורה של התייעצויות ודיאלוג בנושאים בילטראליים ומדיניים. בפגישה שקיימו השניים נדון גם נושא הגרעין של איראן והמצב בסוריה ובאזור כולו. אלקין מציין כי מערכת הדיאלוג בין מוסקבה לירושלים מפותחת מאוד ויעילה מאוד וכחלק ממערכת יחסים זו קיים שיתוף פעולה פורה מאוד בין הצדדים, בין השאר בקיומו של סחר הדדי בקנה מידה של שני מיליארד דולר, שלטעמו של אלקין יכול עוד להתרחב ולגדול בעתיד.

לשאלתנו אודות תוכנן של השיחות עם מקבילו הרוסי ובכירי הממשל שם בסוגיה הסורית והעברת הטילים ממוסקבה לידיו של בשאר אסאד, אומר אלקין, כי עמדתו בנושאים אלה ידועה והיא ש"דברים שנאמרים בחדרים סגורים צריכים להישאר בחדרים סגורים". עם זאת הוא קובע כי התקיים דיאלוג אינטנסיבי עם בני שיחו גם בסוגיות אלה. "הדיאלוג הזה לא לשווא. בסופו של דבר יש תוצאות ואנחנו נחכה ונראה את מבחן התוצאה".

לדבריו "גם הסורים וגם הרוסים יודעים מה נחשב קריטי עבור ישראל ומה משמעותם של הדברים. הדברים הוכחו במעשה. אפשר להיות בטוחים שהממשלה הזו תעשה את כל מה שתלוי בה כדי שהביטחון של אזרחי ישראל לא יפגע".

בסוגיה האיראנית, אומר אלקין, כי לא קיימת מחלוקת עקרונית בין ישראל לרוסיה באשר ליחס לאיראן גרעינית, והשאלה שנותרה היא האופן בו נכון לפעול כדי למנוע את התגרענותה של איראן. בעוד ישראל מעדיפה את האפיק הקשוח יותר מעדיפה רוסיה את הגזר יתר מגישת השוט.  "אבל יש הבנה מוחלטת לגבי הקווים האדומים שלנו בנושא של איראן".

בשיחתנו עמו התבקש אלקין להתייחס גם לביקורו האחרון באיטליה, ביקור שהסתיים לפני ימים אחדים ובו נועד בין השאר גם עם האפיפיור. במהלך המפגשים העלה אלקין את הסוגיה המדינית ואמר לבני שיחו כי "ראש הממשלה נתניהו מוכן לחזור לשולחן המו"מ עם הפלסטינים בכל רגע, ללא תנאים מוקדמים. חייבים להבהיר לפלסטינים שכל מהלך חד צדדי מעכב את תהליך השלום. כל פנייה חד צדדית למוסדות האו"ם למעשה מרחיקה אותנו מהמו"מ ומוכיחה כי אין פרטנר אמיתי בצד השני".

לדבריו באופן מפתיע ולא אופייני לאירופים דברים אלה שאותם אמר לשרת החוץ האיטלקייה נפלו על אוזניים קשובות וקיבלו את ההסכמה האיטלקית. גם שם מבינים, אומר אלקין, כי כל עוד קיימת תקווה פלשתינית ללחץ על ישראל לבצע נסיגות חד צדדיות הרי שנחסם הסיכוי לשכנע את הפלשתינים להגיע אל שולחן המו"מ ההדדי.

בעניין פגישתו עם האפיפיור וצמרת הוותיקן נשאל אלקין אם סוגיית קבר דוד שבירושלים עלתה גם הפעם כפי שעלתה בעבר. כזכור, על פי פרסומים חוזרים ונשנים ממשיכה הכנסייה לדרוש בעלות על מתחם קבר דוד, המכונה בפיה 'חדר הסעודה האחרונה'. אלקין מצידו קובע כי השמועות על כך שכל ביקור של בכיר משרד חוץ בשנים האחרונות לווה בשיחות אודות קבר דוד, שמועות אלה אינן אלא אגדה, וכבר שנים לא מעטות שהנושא כלל לא מובא לדיון כיוון שכבר סוכמה הסוגיה הזו זה מכבר בין הצדדים.

לדבריו מדובר בהסכם שיש בו פרטים לא מעטים כפי שסוכמו לפני מספר שנים בתיאום בין משרד החוץ למשרד הפנים בניהולו דאז של חבר הכנסת אלי ישי, ו"אין ויתורים בנושא. אפשר להרגיע את המאזינים". לדבריו אין מי שיפקפק על מסירותו ונאמנותו של אלי ישי, וכיוון שכך ברור שלא היו ויתורים בכל נושאי המקומות הרגישים, גם לאחר משא ומתן עיקש.

לטעמו ניתן לראות בנקודה זו דוגמא לכך שניתן לנהל מו"מ מבלי לוותר, ואת המודל הזה ראוי להעביר גם למו"מ המדיני, ו"אם כך מול האירופים, על אחת כמה וכמה שכך יש לנהוג בשכונה שלנו, במזרח התיכון".