מאיר פרוש
מאיר פרושצילום: פלאש 90

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אירח השבוע בלשכתו את שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו,  בפגישה דנו בנושאים אקטואליים הקורים בישראל ועל מצבם של יהודי צרפת. בפגישה השתתף גם הרב אהרן דיוויס, מנהל קשרי חוץ של מרכז אגודת ישראל בירושלים.

במהלך הפגישה ביקש השגריר לדעת מה הלך הרוח ועמדתם של הציבור החרדי בנוגע לחוק הגיוס. פרוש הקדים ועמד על המשמעות והחשיבות של לימוד תורה, שזו זכות קיומנו כאן בארץ, ועצם הקיום שלנו כאן במזרח התיכון העוין,  הוא לא בגלל עוצם כוחו של הצבא, אלא בעיקר בזכות לימוד התורה.

בהמשך סיפר לשגריר צרפת שנפגש בסוף שבוע שעבר עם נשיא המדינה, שמעון פרס, והזכיר לו את העובדה שבן גוריון הכיר את הערך של לימוד התורה. דבר שהתבטא  בכך שבדיונים טרום הקמת המדינה, פנה בן גוריון לאו"ם  וביקש מהאו"ם להכיר במדינת היהודים, היה לו חשוב להדגיש שזה יהיה בית לאומי לכל יהודי. לבקשת האו"ם הוא נדרש להתחייב בפני אגו"י על תיאום המהלכים ובוודאי שלא לפעול בניגוד למצפונה של היהדות החרדית.

"אם חלילה ינסו לכפות גיוס על לומדי התורה, סיכם הרב פרוש, זה לא יהיה הבית הלאומי, אנו נכריז ובעולם כולו ידעו על כך שאין זה הבית של שומרי התורה והמצוות. ברור שיהיו לזה השלכות מרחיקות לכת". 

כך גם סיפר הרב פרוש לשגריר צרפת על ההתכתבות של משה שרת בנידון שביקש מאגודת ישראל שתהיה לה נציגות באו"ם שתמליץ על הסוכנות היהודית בפני האו"ם שהיא הנציג הרשמי בישראל.  זאת בעקבות שהסוכנות בקשה הכרה רשמית.

   בסיום הפגישה סיכמו שגריר צרפת, כריסטוף ביגו וחה"כ הרב פרוש על המשך שיתוף פעולה ועל קיום פגישות גם בעתיד.