ירושלים שאיננה עוד

סיפורה של משפחה ספרדית בירושלים, מסופר בקולות שונים. בשבוע הספר יש הזדמנות גם לסופרים חדשים להשמיע את קול הביכורים שלהם.

רחל בן אליהו , ו' בתמוז תשע"ג

ירושלים
ירושלים
קובי פינקלר

אילו היה הים עשוי חלב
ליאורה איילון
'עולם חדש' הוצאה לאור, 180 עמ'.

"אילו היה הים עשוי חלב" הוא שמו המסקרן של ספר הביכורים של ליאורה איילון.

איילון, דור שמיני לילדי ירושלים, כתבה את ספרה על משפחה ספרדית אחת בירושלים. שמו של הספר מבוסס על שיר בלדינו אותו שרות בני המשפחה, בתרגומו לעברית.

השיר הזה שוזר את נשות המשפחה, על השינויים החלים מדור לדור, למשפחה אחת רבת חוליות.

הסיפור עוקב אחר נשות המשפחה מתחילת המאה העשרים ועד שנות השבעים– אלמנתו של הצדיק המקובל, הדור הבא- האישה המגדלת את ילדיה בחוסר כל, בתה השוברת את המסורת ומתחתנת מתוך אהבה (שמאכזבת אחר כך) והדור הבא- שכבר עובדת כפקידה בשלטון הבריטי ומתחתנת עם אשכנזי פורק עול.

את הספר מספרים הקולות השונים, כל אחת על עצמה, אימה וביתה ובכך יוצרים קול ייחודי המתאר לא רק שינויים חברתיים עם השנים.

מהספר עולות נשים חזקות, שאינן ממתינות לגורל או לגברים שיעצבו את חייהן אלא קמות ועושות מעשה- נשות הסיפור, חברותיהן, ובנות משפחה אחרות.

נראה כי זו היתה מטרתה של הכותבת, לתאר עולם פטריארכלי שבו נשים יכולות בכל זאת להתגבר על הפנטזיות הרומנטיות שלהן ולא נותנות למוסכמות החברה לקבוע את גורלן.

הערך המוסף של הספר, לטעמי, היה תיאוריה הקסומים של ירושלים. זהו איננו תיאור נוף נלווה, המוסיף נופך לספר אלא חגיגה אמיתית לאוהבי ירושלים- תיאורי העיר העתיקה עד שנות הארבעים, הכניעה והשבי, וגם ירושלים החדשה על נופיה ואתריה.