תסתכלו בשכונה. בנט
תסתכלו בשכונה. בנט יוני קמפינסקי

שר הכלכלה ויו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט, השתתף היום (חמישי) בכנס הדירקטורים של התעשייה הקיבוצית והבהיר כי בחוק ההסדרים יבוצעו מהלכים משמעותיים לטובת הפריפריה.

"המגנטיות של אזור המרכז היא אסון לאומי. בכוונתנו להקצין את פערי ההטבות לטובת הפריפריה וליצור מגנט הפוך שיתרום להגדלת האחיזה בגליל ובנגב. עם עסקי אויר לא בנו מדינה ולא בונים מדינה", אמר בנט.

השר בנט ציין את תרומתם של הקיבוצים להקמת המדינה ולקביעת גבולותיה. "מיסוד הציונות נקבעו הגבולות לפי התלם האחרון שנחרש על ידי אנשי ההתיישבות. גם כיום כל קיבוץ הוא מקור לתעסוקה לסביבתו ומונע השתלטות של גורמים זרים על אדמות המדינה".

שר הכלכלה בירך את התעשייה הקיבוצית על שמוצאת לדבריו את האיזון הנכון בין כלכלה חופשית לבין התנהלות הוגנת מול העובדים. בנט טען כי הגיעה העת "לפלס את הדרך בתחום זה" עבור שאר אזרחי המדינה.

יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן בשיא, אמר כי ניהול התעשייה בפריפריה קשה יותר מכל הבחינות וכרוך בעלויות יקרות. "כיום, התעשייה מהווה 80% מהכלכלה בקיבוצים והיא הבסיס לקיומם". בשיא אמר עוד כי היחס לקיבוצים מאופיין בשנים האחרונות "בצרות עין", והביא כדוגמה את מכירת WAZE שזיכתה את היזמים בהערכה רבה, "לעומת מקרים דומים בתעשייה הקיבוצית שהביאו לכותרות של קנאה ברווחיהם של החברים מהצלחת התעשייה אותה הקימו בעשר אצבעותיהם".

מזכיר התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, אמר כי הקיבוצים מתמודדים עם איומים רבים כתוצאה מהמדיניות הממשלתית בתחומי הקרקעות, ההגבלים העסקיים והטלת המע"מ על פירות וירקות "שיש המדברים על חזרתה לסדר היום". הוא ביקש מהשר בנט "להיות משענת ההתיישבות ולהחזיר את הקיבוצים למעמדם כחלק מעיצוב המדיניות הלאומית ולא כקרבנות שלה".